بازار خرید و فروش اعضای بدن ، کلیه 150، نیمی از کبد 200 میلیون تومان!

به گزارش مالزی ارزان، به گزارش خبرنگاران، پیدا کردن افرادی که می خواهند عضوی از بدن خود را بفروشند کار چندان سختی نیست. آگهی های آنها در جاهای زیادی وجود دارد. از دیوار مقابل بیمارستان ها گرفته تا کوچه هایی که مراکز پیوند عضو در آنها وجود دارند. کانال های تلگرامی و اینستاگرامی هم جای خود.

بازار خرید و فروش اعضای بدن ، کلیه 150، نیمی از کبد 200 میلیون تومان!

آگهی ها زیاد است. بیشتر آگهی فروش کلیه است و کم و بیش آگهی فروش کبد.

یکی از آگهی ها مربوط به مردی است 27 ساله. آگهی فروش کبد. همسرش می گوید: کلیه همسرم را پارسال 50 میلیون تومان فروختیم تا از مستاجری دربیایم، یک خونه بدون امکانات در سراسیاب خریدیم. اما کلیه را که فروختیم کار برای شوهرم سخت شد. هر کاری نمی تواند انجام دهد. حالا می خوایم بخشی از کبد رو بفروشیم که یا مغازه بگیریم یا ماشین بخریم تا باهاش کار کنه.

سال 93 ازدواج نموده اند. زن می گوید خانواده ها توان اقتصادی ندارند و نه توانسته اند جهیزیه تهیه نمایند و نه می توانند از آنها حمایت نمایند. شش سال است ازدواج نموده اند و در همه این مدت درگیر فقر و نداری بوده اند. زن خیاطی می نماید و این تنها منبع درآمد فعلی خانواده است. می گوید به نهادهای حمایتی هم سر زدیم. قرار شد 5 میلیون وام بدهند. اما ضامن می خواست و ما ضامن نداریم. حتی وام ازدواجمان را هم نتوانستیم بگیریم. چون آن هم ضامن می خواست.

سال قبل کلیه را فروخته اند و حالا آگهی فروش کبد زده اند بلکه کاری راه بیندازند.

داده های مرکز آمار ایران نشان می دهد در تابستان سال جاری 9.5 درصد از جمعیت فعال کشور بیکار بوده اند و این بیکاری برای جمعیت جوان و به خصوص برای جوانان 15 تا 24 ساله حدود 23 درصد بوده است. این یعنی از هر 100 جوان در این سن، حدود 23 نفر آنان شغل ندارند.

نکته قابل توجه در آمار بیکاری ایران، این است که نرخ بیکاری تابستان سال جاری در 14 فصل گذشته کمترین نرخ بیکاری رسمی است. این آمار در شرایط کرونا که بسیاری شغل خود را از دست داده اند کمی عجیب است.

اما گزارش مرکز پژوهش های مجلس این گره را باز می نماید. به روایت مرکز پژوهش های مجلس، در ایران به طور متوسط 60 درصد شاغلان کشور (59 درصد مردان و 62 درصد زنان) در بخش غیررسمی فعالیت می نمایند. یعنی شرایطی که در آن افراد فاقد بیمه و حمایت های اجتماعی هستند و حتی درآمد آنها زیر حداقل حقوق مصوب است. نکته قابل توجه دیگر، کاهش یک میلیون و 200 هزار نفری شاغلان در تابستان 99 نسبت به تابستان 98 است.

در این بیکاری، افزایش تورم، هزینه خانوارها را افزایش داده. به نحوی که خانوارهای کشور برای تامین اقلام مصرفی خود در مهر ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، 41.4 درصد بیشتر هزینه نموده اند.

آگهی فروش اعضای بدن روی دیوارهای کوچه ای حوالی میدان ولیعصر

کلیه چند؟

یکی دیگر از آگهی دهندگان جوانی است 28 ساله که می خواهد کلیه یا بخشی از کبدش را بفروشد. او به خبرنگاران می گوید: تو بدبختی موندم، یک سال و خورده ای میشه که می خوام یکی از اعضای بدنم رو بفروش ولی خریدار نیست، شاید تو این مدتی که گذشته 10 نفر زنگ زدن، ولی هنوز نتونستم کسی رو پیدا کنم که خریدار واقعی باشه، فعلا منتظریم.

او هم می گوید آدم از بدبختی این کارا رو می کنه، وگرنه چرا باید خودمو ناقص کنم؟. براساس گفته هایش، هزینه های اجاره خانه و پرداخت قسط و عظیم کردن دو بچه آنقدر برایش زیاد است که راه دیگری ندارد.

سال گذشته کلیه اش را 40 میلیون تومان می فروخت و حالا اگر مشتری پیدا گردد، 150 کمتر نمی دهد، همه کالاها گران شده چرا اعضای بدن نشه؟ قیمت پراید 22 میلیون تومنی سال جاری شده 150! حپراید 150 میلیونی گرون نیست، کلیه 150 میلیون گرونه؟!

آگهی بعدی هم آگهی فروش کلیه است. فروشنده می گوید از فروش منصرف شده اما کلیه را به خریدار اهدا نموده. او می گوید: کلیه را برای فروش گذاشته بودم و مشتری هم پیدا شد. روی 150 میلیون توافق کردیم. نزدیک عمل، پولی که می خواستم جور شد. منم کلیه را نفروختم. به همون فرد اهدا کردم. همین سه هفته قبل عمل داشتم.

بعضی هم فروشنده کبد هستند. مانند مرد 26 ساله ای که بخشی از کبدش را آگهی نموده و می گوید قیمت آن 200 میلیون تومان است.

تماس خبرنگار خبرنگاران با چند نفر دیگر نشان می دهد که آنها از آگهی فروشی که زده اند پشیمان شد ه اند. یکی می گوید مشکل اقتصادی اش تا حدی رفع شده و دیگر فروشنده نیست. اما فرد دیگری می گوید همچنان از طرف خانواده همسرش تحت فشار است اما نظرش برای فروش کلیه عوض شده چون با یک کلیه زندگی کردن سخت تر می شه.

آگهی فروش اعضای بدن در صفحات اینستاگرام

کانال های خرید و فروش عضو

در فضای مجازی همه چیز پیدا می گردد. قلب و قرنیه و مغز استخوان. فقط کافی است دنبالش باشید. نمونه اش کانالی تلگرامی است با بیش از 140 هزار عضو. هم خریدار آنجا حضور دارد و هم فروشنده. تعداد آگهی ها بسیار زیاد است. آگهی فروش اعضای بدن با ذکر جزئیاتی چون سن، جنس، گروه خون و شرایط جسمانی.بدنم سالم سالمه از پونزده سالگی هم بصورت حرفه ای ورزش میکنم آزمایشات و سونوگرافی انجام دادم،کلیه آزمایش های لازم صورت گرفته و مدارک سلامت پزشکی وجود دارد.

بعضی هم شروطی را در آگهی نوشته اند. اینکه همه هزینه های عمل و تست و آزمایش با خریدار است. بعضی هم اعلام آمادگی نموده اند که برای فروش عضو به هر نقطه ای از کره زمین می فرایند فقط خریدار باید هزینه های سفر را بدهد.

قیمت اعضا متفاوت است. از کبد 200 میلیونی تا کلیه 100 تا 150 میلیونی. در میان آگهی ها، آگهی فروش قلب هم دیده می گردد. تعداد آن کم است، اما هست.

اما فروشندگان سنتی هم وجود دارند. آنها که روی دیوار بعضی از بیمارستان ها و مراکز پیوند عضو آگهی هایی را روی دیوار می نویسند. آنجا فقط مشخصات اصلی و ضروری وجود دارد. فروش کلیه 20 ساله گروه خونی O- شماره …….. 0935 کبد فروشی گروه خونی A+ و …. این دیوارها مدام رنگ می گردد، آگهی ها از روی دیوار پاک می گردد و فقط چند روز بعد مجددا همان تعداد شماره با همان خطوط روی همان دیوارها نوشته شده.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 475

به "بازار خرید و فروش اعضای بدن ، کلیه 150، نیمی از کبد 200 میلیون تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار خرید و فروش اعضای بدن ، کلیه 150، نیمی از کبد 200 میلیون تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید