کوشش برای ساخت واکسن کرونا ، نقش سلول های مزانشیمی در درمان

به گزارش مالزی ارزان، محققان فعال در زمینه سلول های بنیادی در صدد هستند تا در زمینه فراوری داروهای ضد ویروس، واکسن، سلول درمانی و تجهیزات مورد احتیاج در بحران کرونا اقدام نمایند که نتایج آن به زودی اعلام می گردد.

کوشش برای ساخت واکسن کرونا ، نقش سلول های مزانشیمی در درمان

به گزارش خبرنگاران، دکتر امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تبادل نظر با مهر گفت: محققان فعال حوزه سلول بنیادی در شرکت های دانش بنیان توانسته اند همپای تمام مراکز علم و فناوری که در حوزه کرونا فعالیت می نمایند حرکت نمایند و فعالیت های متعددی را انجام دهند.

وی با اشاره به اقدامات محققان در حوزه سلول های بنیادی مطرح کرد: این محققان در حوزه فراوری محصولات مختلف مورد احتیاج در بحران کرونا، تحقیق و فراوری واکسن های دست ورزی، تحقیق و فراوری داروهای ضدویروس، سلول درمانی و استفاده از سلول های مزانشیمی، استفاده از سلول های طبیعی کشنده، فراوری دستگاه های مورد احتیاج فعالیت می نمایند.

حمیدیه با اشاره به اقدام محققان برای ساخت واکسن کرونا گفت: یکی از اقدامات قابل توجه این محققان ساخت واکسن ضد بیماری کرونا است؛ واکسنی که ساخت آن در جهان شروع شده و بر خلاف واکسن های دیگر باید بر اساس دست ورزی های داخل سلولی باشد که این خود یک فناوری پیچیده ای است.

دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی اضافه نمود: خوشبختانه چندسالی می گردد که معاونت علمی و فناوری شروع به حمایت از ایرانیان خارج از کشور نموده که اکنون وارد کشور شدند و روی موضوع دست ورزی های سلولی مهم سرطان کار می کردند این افراد در حال حاضر با شیوع کرونا تحقیقات خود را روی دست ورزی داخل سلولی انجام می دهند.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک ماه و نیم است که این تحقیقات در خصوص واکسن شروع شده است؛ این تحقیقات همپای شرکت آمریکایی بوده که اکنون در حال تحقیقات در این زمینه است.

به گفته حمیدیه این دست ورزی سلولی در نهایت به واکسنی برای پیشگیری از بروز بیماری کرونا منتهی می گردد.

تحقیقات روی درمان کرونا با سلول های مزانشیمی

وی با اشاره به دیگر اقدام محققان در زمینه کرونا گفت: یکی دو شرکت دانش بنیان در کنار دانشگاه های علوم پزشکی کشور اقدام به استفاده از سلول بنیادی مزانشیمی برای درمان کرونا کردند؛ این سلول ها نقش تعدیل نماینده سیستم ایمنی را دارند.

وی ادامه داد: کرونا بهم ریختگی و آشوب در سیستم ایمنی بدن ایجاد می نماید که سلول های مزانشیمی نقش خاموش نماینده این آشوب ها را دارند.

به گفته وی، چند گروه علمی 40 روزی می گردد که روی این زمینه فعالیت می نمایند؛ در این پروژه سه چهار گروه مختلف مورد آنالیز قرار می گیرند که نتایج آن پنج ماه دیگر نتیجه تعیین می گردد.

تحقیقات روی سلول های سیستم ایمنی با سلول های کشنده طبیعی

حمیدیه خاطر نشان کرد: همچنین محققانی هستند که روی سلول های سیستم ایمنی فعالیت می نمایند که آن را به بدن تزریق نمایند؛ این سلول ها Nk یا سلول های کشنده طبیعی هستند.

به گفته وی، استفاده از این سلول ها به صورت پروژه هایی در کشور شروع شده که سه الی چهار ماه طول می کشد تا به نتیجه برسد.

وی اضافه نمود: هر موجود خارجی از جمله باکتری، ویروس، قارچ و … که وارد بدن می گردد، سیستم ایمنی بدن درصدد از بین بردن آن است؛ در خصوص کرونا هم اگر تعداد سلول های ایمنی را افزایش دهیم می توان با بیماری کرونا جنگید.

دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی ادامه داد: وقتی این سلول ها از فرد سالم گرفته گردد و به فرد بیمار تزریق گردد بیماری کرونا را می تواند کنترل کند. چندماه طول می کشد تا این تحقیقات نیز به نتیجه برسد.

دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی اضافه نمود: این موضوع موفقیت مهمی است البته عوارض روی بیمار هم باید مورد آنالیز قرار بگیرد.

فراوری داروهای ضد ویروس کرونا

وی در خصوص دیگر فعالیت شرکت های دانش بنیان در زمینه فراوری دارو، گفت: یکی از شرکت های دانش بنیان که روی مواد اولیه مهندسی بافت کار می کرد در حال فراوری داروی ضد ویروسی است که امیدواریم بتوانند ظرف یکی دوماه آینده به نتیجه برسد.

حمیدیه با بیان اینکه تا به امروز فراوری این داروی ضد ویروس پیشرفت خوبی داشته است، اعلام کرد: فراوری این دارو همزمان توسط یک شرکت امریکایی نیز در دست آنالیز است.

وی تاکید نمود: این تحقیقات و فراوری محصولات بر پایه تحقیقات علمی انجام گرفته اند که به زودی نتیجه می بینند.

فراوری دستگاه تهویه مکانیکی غیر تهاجمی

دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی در خصوص محصولات یکی دیگر از شرکتهای دانش بنیان گفت: یکی از شرکتهای دانش بنیان که در زمینه تجهیزات حوزه سلول بنیادی و بازیافتی فعالیت می کرد در حال حاضر درصدد است که دستگاه تهویه مکانیکی غیر تهاجمی را فراوری کند.

به گفته وی، در حال حاضر استفاده از دستگاه ونتیلاتور احتیاج است، این دستگاه تهاجمی بوده و بیمار به دستگاه متصل است؛ قرار است این شرکت دستگاهی غیر تهاجمی به فراوری برساند که قابلیت تهویه مکانیکی دارد.

حمیدیه با بیان اینکه این دستگاه می تواند با قیمت پایین در اختیار بیماران قرار بگیرد، خاطر نشان کرد: این دستگاه اکنون در حال اخذ مجوز از وزارت بهداشت است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 188

به "کوشش برای ساخت واکسن کرونا ، نقش سلول های مزانشیمی در درمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش برای ساخت واکسن کرونا ، نقش سلول های مزانشیمی در درمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید