حمام کردشت جلفا آمیزه ای از هنر و تاریخ اسلامی است

به گزارش مالزی ارزان، میراث آریا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارشهای منتشر شده، حمام کردشت جلفا آمیزه ای از هنر و تاریخ اسلامی است.

حمام کردشت جلفا آمیزه ای از هنر و تاریخ اسلامی است

در 80 کیلومتری شرق جلفا پس از گذر از پایانه مرزی نوردوز و روستای دوزال به روستای کردشت می رسیم که یکی از زیباترین مجموعه های معماری ایران به نام مجموعه کردشت را در خود جای داده است.

حمام تاریخی کردشت به عنوان یادگاری از دوران حضور عباس میرزا نائب السلطنه در آذربایجان ، یکی از زیباترین حمام های منطقه محسوب می گردد که با معماری اصیل سنتی در روستای کردشت احداث شده است.

براساس متون تاریخی این مجموعه در دوره قاجار و در زمان نائب السلطنه عباس میرزا و جنگهای سی ساله ایران و روس ساخته شده است.

این مجموعه شامل هشت بنای تاریخی از جمله حمام بزرگ، عمارت، حمام کوچک، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال، قلعه کردشت و ساخلو پادگان نظامی بوده و قدیمی ترین آنها مسجد غریب مربوط به دوره زندیه است.

حمام بزرگ کردشت از نظر معماری تمام عناصر معماری حمام های تاریخی ایرانی را داراست و شامل هشتی ورودی، سربینه، میان در، گرمخانه، خزینه، شاه نشین و تون حمام است.

حمام دارای دو ورودی جداگانه است که ورودی جنوبی متعلق به عموم و ورودی شمالی مختص شخص شاه عباس میرزا بوده و از طریق تونلی با عنوان تونل عباس میرزا مستقیماً به عمارت و اتاق شخصی او متصل می شد.

آهک بری های بسیار باشکوهی با نقوش اسلیمی به همراه ستون های سنگی مقرنس کاری شده و کفش کن های سنگی حجاری شده فضاهای داخلی حمام را زینت داده است.

این حمام با یک هشتی به ابعاد 5/3 در 5/3 و ارتفاع 3/4 متر بین باغ بزرگی ساخته شده که یکی از اضلاع هشتی به در ورودی و دیگری راه ورود به رختکن یا سربینه است.

سربینه حمام نیز هشت ضلعی است و گنبد بزرگ آنکه مزین به آهک بری های زیباست بر روی جرزها و هشت ستون سنگی هشت بر پایدار شده اند.

همه ستون های این حمام زیبا دارای سرستون های سنگی مقرنس هستند که از طریق ملات سرب مذاب به ستون ها وصل شده اند.

گرمخانه تعبیه شده در این حمام فضایی است که از چهارستون سنگی هشت بر و دو حوض بزرگ مستطیل شکل و اتاقی با گنبد قیراندود تشکیل شده است.

نور داخل سربینه و گرمخانه از طریق روزنی که در نوک گنبد واقع شده است، تأمین می گردد و گویا بر روی آن روزنه ها سنگهای مرمر نازک و ظریفی نصب بوده است که نور آفتاب با نفوذ از آن داخل حمام را بصورت یکنواخت روشن میکرده است.

حمام کردشت بخش های دیگری نیز دارد که بسیار دیدنی و قابل مطالعه است.

این بنای ارزشمند تاریخی که در سال 1362 با شماره 1655 در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسید، طی سالهای اخیر از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی مورد بازسازی و بازسازی اساسی قرار گرفته و توانست به همراه طبیعت زیبای سواحل ارس به عنوان ظرفیتی شاخص در حوزه گردشگری فرهنگی و طبیعی موردتوجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 27 بهمن 1400 بروزرسانی: 27 بهمن 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1150

به "حمام کردشت جلفا آمیزه ای از هنر و تاریخ اسلامی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمام کردشت جلفا آمیزه ای از هنر و تاریخ اسلامی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید