خبرنگاران تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان 56 درصد افزایش یافت

به گزارش مالزی ارزان، رشت - خبرنگاران - مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان گفت : با وجود تحریم های ظالمانه و شیوع ویروس کرونا در نیمه نخست سال جاری تخلیه و بارگیری کالا از بنادر استان 56 درصد رشد یافت.

خبرنگاران تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان 56 درصد افزایش یافت

حمید رضا آبایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران در انزلی با اشاره به نقش مهمی که بنادر در اقتصاد و تجارت کشور ایفاء می نمایند، اضافه کرد :بنادر دریچه ورودی و دروازه های اصلی تجارت کشور هستند و در حال حاضر 85 درصد تجارت کشور به وسیله بنادر و ناوگان حمل و نقل دریایی انجام می گیرد.

وی بیان کرد : ما در شرایط تحریم تصمیم به وضع قوانین و مقرراتی گرفتیم تا بتوان کالاهایی که هنوز به کشور ارسال نشده را ثبت سفارش کرد.

وی گفت : در حال حاضر بنادر ما آمادگی دارد تا با توجه به قوانین مناطق آزاد و ویژه شرایطی را برای صاحبان کالا فراهم کند و فرصت دهد تا آنان فرایند و مراحل قانونی ورود کالا به کشور را پس از ثبت سفارش و تخلیه انجام دهند.

وی تاکید نمود : این شرایط در کلیه بنادر کشور بویژه در بنادر استان گیلان وجود دارد و بندر انزلی با توجه اینکه در محدوده منطقه آزاد تجاری و صنعتی انزلی قرار گرفته می تواند از این قوانین به نحو مطلوبی برای کلیه تجار استفاده کند.

وی افزایش ماندگاری کالاهای اساسی در بنادر برای تخصیص ارز مناسب را دیگر راه حل اداره بنادر و دریانوردی برای یاری به اقتصاد در شرایط تحریم عنوان و توضیح داد : اداره بندر با کاهش هزینه های انبارداری برای کالاهای اساسی در شرایط تحریم به بخش خصوص و تجار یاری می نماید.

وی با بیان اینکه تخلیه و بارگیری کالا سال جاری رشد خوبی داشته است، ابراز امیدواری کرد : در این میان بندرگاه انزلی بیش از پیش ارتقا یابد تا به صندلی واقعی خود برسد.

وی در ادامه با بیان اینکه محوطه بندری انزلی از ابتدا برای ورود چوب و آهن آلات طراحی شده بوده و به همین لحاظ رعایت موارد بهداشتی در انبارهای آن اهمیت چندانی نداشت، توضیح داد: با تغییر رویکرد بندر از ورود آهن آلات و چوب به غلات ماهیت محوطه بندری به سمت احداث انبارهای مکانیزه و سیلوی غلات تغییر کرد.

آبایی اضافه کرد : اداره بندر جهت نگهداری غلات در بهترین شرایط موجود با هماهنگی شبکه بهداشت کلیه انبارهای این بندرگاه را ضدعفونی و قرنطینه کرد تا شرایط مساعد تری را برای نگهداشت غلات فراهم کند.

وی با بیان اینکه بندر جهت مبارزه با جانوران موذی در انبارها اقدامات لازم را انجام می دهد، گفت: درصورت بروز هرگونه مشکل و مساله موارد با دقت آنالیز می گردد.

وی با اشاره به احداث و بهره برداری از چهار سیلوی نگهداری غلات در این بندر گفت : از این تعداد دو سیلوی50 و 60 هزار تنی به بهره بهرداری رسیده و بزودی دو سیلوی 30 و 45 هزار تنی افتتاح می گردد.

وی اضافه کرد : یک سیلوی 35 هزار تنی نیز تا خاتمه مرداد ماه سال آینده آماده بهره داری خواهد بود.

این مسئول بنادر استان در بخش دیگری بر رعایت کلیه پروتکل های بهداشتی در این بندر تاکید نمود و گفت: تمامی پرسنل ملزم به استفاده از دستکش، ماسک و رعایت فاصله اجتماعی هستند. همچنین خودروهایی که وارد بندر شده و کالاهای که از کشتی ها تخلیه می شوند ضدعفونی و با استفاده از سیستم های بهداشتی مورد ارزیابی قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه هرگونه موارد مشکوک گزارش و سیستم قرنطینه ای فعال می گردد، توضیح داد : پرسنل شناورهای ورودی و خروجی از بندر و کارکنان اداره بندر هنگام ورود به اداره، تب سنجی می شوند و با انجام این اقدامات پیشگیرانه خوشبختانه تا به امروز در این اداره مورد خاصی از ابتلا به کووید 19 گزارش نشده است.

وی درخصوص ورود کالاهای خطر آفرین مانند مواد شیمیایی و غیره نیز گفت: این بندرگاه براساس کنوانسیون های بین المللی و دستورالعمل های جهانی عمل می نماید و نحوه تخلیه و بارگیری این کلاها طبق دستورالعمل های خاص انجام می گردد.

وی اضافه کرد : ابتدا کالای خطرناک شناسایی و چگونگی نگهداری، تخلیه و نحوه بارگیری آن بر اساس ابلاغ دستورالعمل های صادره از سوی سازمان مرکزی و با هماهنگی در انبارها انجام می گردد.

میر کل بنادر و دریانوردی گیلان تاکید نمود : در بندرگاه انزلی قرنطینه های بهداشتی برای کالاهای نباتی، انسانی و حیوانی اعمال و با هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان نسبت به سمپاشی و گندزدایی این کالاها اقدام می گردد.

بندرگاه انزلی با سابقه 100 ساله در عرصه حمل و نقل دریایی در حال حاضر بعنوان برند شناخته شده در منطقه همیشه مورد توجه بازرگانان و تجار کشور بوده است.

بندر انزلی با 13 پست اسکله و امکان تخلیه و بارگیری 10 میلیون تن کالا در سال بزرگترین و مجهزترین بندرگاه ایرانی حاشیه دریای خزر محسوب می گردد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 آذر 1399 بروزرسانی: 6 آذر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 473

به "خبرنگاران تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان 56 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تخلیه و بارگیری کالا در بنادر گیلان 56 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید