دخالت واشنگتن و پاریس در تشکیل دولت لبنان، حضور حزب الله ممنوع!

به گزارش مالزی ارزان، خبرنگاران، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: فرایند تحولات چند روز اخیر نشان از آن دارد که مقامات ارشد فرانسوی و آمریکایی بر شدت دخالت های خود در فرایند تشکیل کابینه جدید لبنان به ریاست سعد الحریری افزوده اند. طبق آخرین گزارش ها، هدف اصلی و اساسی کاخ سفید و کاخ الیزه از تشدید مداخلات در مسأله تشکیل کابینه جدید لبنان ممانعت از حضور حزب الله در ترکیب این کابینه است.

دخالت واشنگتن و پاریس در تشکیل دولت لبنان، حضور حزب الله ممنوع!

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

واقعیت آن است که مداخلات دولت فرانسه و نیز ایالات متحده آمریکا در امور داخلی لبنان پس از انفجار مهیب بندر بیروت که به دنبال آن بیش از 200 نفر کشته شدند، نمود بیشتری پیدا کرد. پس از وقوع این انفجار بود که سران پاریس و واشنگتن بهره برداری های سیاسی از آن را کلید زدند و کوشش کردند تا از این رهگذر، اهداف و مقاصد سیاسی خود را محقق سازند. این درحالی است که لبنان پس از انفجار مهیب بیروت با یک فاجعه ملی روبرو شد.

بدین ترتیب، حسان دیاب نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان توسط آمریکا، فرانسه و بعضی دیگر از متحدان منطقه ای آنها از جمله عربستان سعودی مورد حمله نهاده شد و در نهایت نیز از پست خود کناره گیری کرد. در آن موقع، دولت فرانسه آشکارا ثابت کرد که از رهگذر پایکوبی بر ویرانه های بیروت به دنبال احیای استعمار خود علیه لبنان است. این مسأله در سخنان مداخله جویانه و تعجب برانگیز رئیس جمهور فرانسه در جریان سفر به لبنان ظهور و بروز پیدا کرد.

در همین ارتباط، امانوئل ماکرون که در پی انفجار بیروت به این شهر سفر نموده بود در سخنانی در جمع مردم بیروت گفت: دوباره به لبنان می آیم و اگر آنها (دولت و جریان های سیاسی لبنان) کاری انجام نداده باشند، خودم مسئولیت سیاسی تغییرات را به عهده می گیرم! این اظهارات، آشکارا نشان داد که فرانسه جهت مداخله جویی در امور داخلی لبنان به ویژه در فرایند سیاسی این کشور را در پیش گرفته است.

با این حال، حتی استعفای حسان دیاب هم باعث نشد تا فرانسه، آمریکا و بعضی متحدان منطقه ای آنها از مداخله جویی در امور داخلی لبنان و مسأله تشکیل کابینه جدید این کشور دست بکشند. پس از معرفی مصطفی ادیب به عنوان نخست وزیر مأمور تشکیل کابینه، فشارهای خارجی بار دیگر شروع شد تا بدین سان شاید کابینه ای در لبنان اداره امور کشور را برعهده گیرد که ضمن برخورداری از گرایشِ ضد حزب الله، در راستای تحقق منافع غرب کوشش کند.

فشارها ادامه یافت تا اینکه مصطفی ادیب نیز تحت این فشارها از تشکیل کابینه جدید لبنان منصرف شد و انصراف خود را رسماً به میشل عون، رئیس جمهور لبنان ابلاغ کرد. علیرغم تمامی این ها، مثلث خارجی متشکل از فرانسه، آمریکا و عربستان دست از مداخله در فرایند سیاسی لبنان نکشیدند. حال که سعد الحریری، گزینه مورد حمایتِ مثلث خارجی مذکور مأمور تشکیل کابینه جدید در لبنان شده است، بار دیگر شاهد مداخلات خارجی در امور این کشور هستیم.

فرانسوی ها به دنبال آن هستند که در فرایند کابینه و به ویژه در مورد وزارتخانه های کلیدی نظیر اقتصاد، انرژی و … مشورت های جدی با آن ها صورت پذیرد. به طور کلی، هدف اصلی از دخالت های خارجی در جهت تشکیل کابینه جدید لبنان فراهم کردن زمینه جهت تشکیل دولتِ بدون حزب الله یا دولتِ ضد حزب الله است؛ مسأله ای که مصطفی ادیب تحت هیچ شرایطی حاضر به پذیرش آن نشد و در نهایت کارش به انصراف کشیده شد.

اکنون نیز آخرین گزارش ها حاکی از آن است که مداخلات آمریکا و فرانسه یکی از عوامل مهم عدم تشکیل کابینه جدید لبنان به ریاست سعد الحریری است. به همین دلیل، کارشناسان و ناظران مسائل سیاسی عنوان نموده اند که آمریکایی ها و فرانسوی ها شروطی را برای سعد الحریری نخست وزیر مکلف لبنان در راستای کنار گذاشتن حزب الله از کابینه معین نموده اند. علیرغم اینکه خودِ سعد الحریری نیز تمایل به تشکیل دولت بدون حزب الله را دارد اما تا به امروز نتوانسته است به خواسته واشنگتن و پاریس جامه عمل بپوشاند.

در همین حال، در شرایطی که رایزنی ها و مذاکرات سیاسی میان سعد الحریری با طرف های سیاسی مختلف برای تشکیل کابینه وارد مرحله حساسی شده است، شاهد تحرکات مشکوکی از سوی ریاض، پاریس و واشنگتن هستیم. در همین ارتباط، اخیراً اعلام شده است که فرانک دوریل مشاور رئیس جمهور فرانسه در سفری قریب الوقوع وارد شهر بیروت، پایتخت لبنان خواهد شد تا با مقامات مختلف این کشور رایزنی کند.

بدون شک این رفت و آمدهای پی در پی مقامات ارشد فرانسوی به ویژه شخصیتِ نزدیک به امانوئل ماکرون نمی تواند بی ارتباط با مسأله تشکیل کابینه باشد. مقامات کاخ الیزه به خوبی می دانند که هر لحظه ممکن است کابینه جدید لبنان شکل گیرد. از همین روی آنها قصد دارند فرانک دوریل را به عنوان فرستاده ویژه خود به بیروت اعزام نمایند تا از این طریق، آخرین فشارها در این زمینه را به مقامات لبنانی اعمال نموده باشند.

همانگونه که پیشتر گفته شد، هدف اصلی از این تحرکات خارجی جلوگیری از مشارکت حزب الله لبنان در کابینه جدید است. حتی دورتی شیا سفیر آمریکا در بیروت با طرح اتهاماتی واهی گفت که واشنگتن به فشار علیه حزب الله ادامه خواهد داد. و تأکید کرد که واشنگتن فشارهایش را علیه تمامی کسانی که با حزب الله متحد هستند، ادامه می دهد. این اظهارات واضح و شفاف مقام عالیرتبه آمریکایی در کنار تحرکات فرانسه که به صورت همزمان رخ می دهد، بیانگر آن است که پاریس و واشنگتن عزم خود را برای جلوگیری از ورود حزب الله به کابینه جزم نموده اند.

در این میان، نقش آفرینی مداخله جویانه عربستان سعودی در تحولات داخلی لبنان و مسأله تشکیل کابینه جدید این کشور نیز حائز اهمیت است. از آنجایی که سعد الحریری تا به امروز پیروز به تحقق خواسته آمریکا، فرانسه و سعودی مبنی بر کنار گذاشتن حزب الله از کابینه جدید نشده، این مسأله خشم مقامات ریاض را به دنبال داشته است. ریاض برای نشان دادن خشم خود از عدم پیروزیت الحریری در زمینه مذکور، در اقدامی تأمل برانگیز، سفیر خود را از بیروت خارج ساخت.

پیشتر نیز مقامات سعودی منطق سیاسی خود را برای مقامات لبنانی توضیح داده و صراحتاً اعلام نموده بودند که ممانعت از هرگونه همکاری میان سعد الحریری از یک سوی و حزب الله از سوی دیگر، در رأس اولویت هایشان قرار گرفته است. بر اساس تمام آنچه که گفته شد، مثلث خارجی متشکل از آمریکا، فرانسه و سعودی تمام کوشش خود را برای دور نگاه داشتن حزب الله از ترکیب کابینه جدید لبنان به کار بسته اند؛ حال آنکه این کوشش ها در سایه صلابتِ موضع حزب الله و متحدان آن تا به امروز ناکام مانده و در آینده نیز راه به جایی نخواهد بُرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 477

به "دخالت واشنگتن و پاریس در تشکیل دولت لبنان، حضور حزب الله ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دخالت واشنگتن و پاریس در تشکیل دولت لبنان، حضور حزب الله ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید