دموکراسی در سه اصل

به گزارش مالزی ارزان، خبرنگاران سلمان صادقی زاده برای مطالعه نوروزی مخاطبان کتاب دموکراسی چیست را پیشنهاد می دهد و می نویسد: دموکراسی چیست کتابی است به قلم آلن تورن که در آذر ماه سال 98 توسط نشر ثالث منتشر شده است. اگر بخواهم به صورت مختصر بگویم این کتاب یکی از آثار کلیدی برای فهم معنای دموکراسی در ایران امروز است که دموکراسی را بر اساس سه معیار و سه عنصر تعریف می نماید. در ادامه به صورت اجمالی به شرح آن ها می پردازم:

دموکراسی در سه اصل

تورن معتقد است که شهروندی عنصر اولیه دموکراسی است؛ انسان برای نخستین بار در قرن هجدهم است که شهروند متولد می گردد و به عبارتی این امر رکن اولیه دموکراسی را تشکیل می دهد چرا که این مفهوم با اصل جمهوریت در تناظر است یعنی منظومه سیاسی جدیدی ایجاد شده است که جمهور شهروندان اداره نماینده امور سیاسی به طور عمومی هستند و در حقیقت قدرت اصلی هم در دست آنان است.

عنصر دوم که بر آن تکیه می گردد، عنصر حقوق بنیادین یا حقوق اولیه است. این حقوق بنیادین تقریبا همان امری است که ما آن را با عنوان حقوق بشر می شناسیم. این حقوق اجزای جدایی ناپذیر و انکار ناپذیر دموکراسی هستند؛ همانطور که اشاره کردم این حقوق دومین رکن دموکراسی هستند و کار ویژه آن ها هم محدود کردن قدرت سیاسی است چرا که قدرت سیاسی فی نفسه و به خودی خود محدودیتی ندارد و اگر به آن لگام زده نگردد، به استبداد، دیکتاتوری و اشکال مختلفی از توتالیتارلیسم و حتی فاشیسم می گردد و تنها راهی که می گردد قدرت سیاسی را از تبدیل شدن به یک قدرت مطلقه باز داشت، به رسمیت شناختن حقوق بنیادین است.

عنصر سوم عنصر نمایندگی است. این عنصر به وجود یک مجلس و نهاد و سازمان و ساز و کار اشاره دارد که به وسیله آن مردم بتوانند نمایندگانی را انتخاب نمایند که آن نمایندگان بر مردم حکومت نمایند. نکته مهم این اصل این است که نمایندگان سیاسی و به عبارت دقیق تر کارگزاران سیاسی باید به نمایندگی از کنشگران اجتماعی عمل نمایند. یعنی کنشگران اجتماعی نمایندگانی را به عنوان کارگزاران سیاسی انتخاب می نمایند. یعنی استقلال آن ها استقلالی مطلقی نیست و در گرو انتخاب آن ها توسط کنشگران اجتماعی است. این سه اصل در کنار هم معرف دموکراسی است و دموکراسی فقط معنای رای دادن و انتخابات برگزار کردن نیست که اگر این طور باشد حتی رژیمی مانند هیتلر هم دموکراتیک بود چرا که مردم در جمهوری وایمار رای داده و هیتلر را به صورت دموکراتیک انتخاب کردند . پس دموکراسی برای معنا داشتن باید این سه اصل را داشته باشد.

نکته آخر این که کتابی که به صورت اجمالی به معرفی آن پرداختم، می تواند درس ها و آموزه های بسیار آموزنده ای برای ما داشته باشد که شاید یکی از گره های اصلی امان کم رنگ بودن سبقه دموکراتیک در کشور است، داشته باشد. در این کتاب همچنین راه چاره و راه چاره هایی برای کشورهای دنیا سوم و کشورهای غیر دموکراتیک مطرح می گردد که می تواند به کنشگران اجتماعی کمک رساند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 752

به "دموکراسی در سه اصل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دموکراسی در سه اصل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید