دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند

به گزارش مالزی ارزان، رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه 1400 با تاکید بر اینکه افزایش حق السهم اپراتورها به هیچ وجه به گرانی اینترنت ربطی ندارد، گفت: تعجب آور است وزیر ارتباطات تفاوت درآمد با گردش اقتصادی را نمی داند.

دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند

سید احسان قاضی زاده هاشمی، رییس کمیته فرهنگی و جمعیت کمیسیون تلفیق بودجه 1400 صبح امروز (دوشنبه) در برنامه سلام صبح بخیر شبکه سه سیما در واکنش به بعضی شائبه ها مبنی بر اینکه مجلس به دنبال گران کردن اینترنت است، اظهار کرد: براساس مصوبه مجلس نرخ تعرفه اینترنت افزایش پیدا نمی نماید، لذا امیدوارم این مصوبه در شورای نگهبان تایید و تبدیل به قانون گردد، در حقیقت ما در مجلس هیچ مصوبه ای مبنی بر گران کردن اینرنت نداریم، چنانکه در فصل درآمدی تبصره 6 بند لایحه بودجه به صراحت اعلام کردیم که اپراتورها حق گران کردن اینترنت در سال 1400 را ندارند.

وی اضافه کرد: بنابراین اقتصادیات بر ارزش اضافه نموده و اقتصادیات تکلیفی را افزایش ندادیم و قیمت ها همان قیمت سابق است، نزدیک به 17 سال است که حق سهم دولت از سود اپراتورها 28 و 1 دهم است، این عدد به علت افزایش فوق العاده درآمدهای اپراتورها به 38 و یک دهم افزایش پیدا نموده است.

قاضی زاده هاشمی تاکید نمود: کار ما در بودجه، شفاف سازی است، بعضی می گویند افزایش حق السهم، برابر با افزایش نرخ تعرفه اینترنت است، اما در خصوص چرایی حق السهم 28 و یک دهم درصدی باید گفت که این عدد از یک نصاب عددی است که این عدد در امسال قریب به 50 درصد افزایش داشته، یعنی مجموع درآمد اپراتورها در سال 99 نسبت به سال 98 ، 50 درصد افزایش یافته، چراکه بعد از کرونا مصرف اینترنت مردم فرایند صعودی را طی نموده است.

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه 1400، مطرح نمود: چند شب پیش وزیر ارتباطات اظهاراتی درباره مصوبه مجلس برای اینترنت داشتند که برای من عجیب است در حقیقت اینکه وزیر تفاوت درآمد با گردش اقتصادی را نمی داند، بسیار تعجب آور است.

وی در پاسخ به این سوال که مابقی سهام اپراتورها برای چه کسی است؟ گفت: مربوط به سهام دار خاص است که به جاهای خاصی وصل هستند و می توانند فشار بیاورند، اما مجلس جلوی فشار آنها ایستاده است، در حقیقت ما به دنبال این هستیم پول هایی که بین وزارت ارتباطات و اپراتورها رد و بدل می گردد را شفاف کنیم. مصرف اینترنت بسیار رشد نموده است، در سال 99 تنها یکی از این اپراتورها یعنی همراه اول که در بورس فعالیت دارد، فقط در 11 ماه امسال براساس کدال(فرابورسی) درآمد 21 هزار و 400 میلیارد تومان داشته است.

نماینده مردم فریمان در مجلس گفت: این رقم در حال حاضر در بورس ثبت شده چراکه در بورس همه موضوعات شفاف است، در حال حاضر 53 درصد بازار اپراتورهای تلفن همراه در اختیار همراه اول، 43 درصد در اختیار ایرانسل و مابقی هم در اختیار رایتل است که در مقایسه با همراه اول درآمد دو اپراتورهای دیگر حداقل بالای 45هزار میلیارد تومانی دارند که حق السهم دولت از این مبلغ 12هزار و 600 میلیون تومان می گردد در حالی که دولت در بودجه 1400، رقم 6 هزار و 900 میلیارد تومان را پیش بینی نموده است. لذا وزارت ارتباطات که نهاد ناظر بر این حوزه و منافع عامه دولت در آنجا است، باید مطالبه گر حقوق مردم باشد.

وی درباره اینکه چرا صراحت در قوانین وجود ندارد؟ مطرح نمود: در مجلس دهم قانون منع به کارگیری بازنشستگان را به صورتی اصلاح کردیم که فریاد بسیاری به صدا در آمد. در واقع وقتی قانونی محکم بسته می گردد مانند همین قانون در خصوص اینترنت، فریاد بسیاری به صدا در می آید چرا که قانون محکم بسته شده است. در قانون مذکور پیشنهادی در خصوص تعرفه های اینترنت نبود در صحن تصویب شد که دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند. لذا قبول دارم که اگر قوانین مبهم و کلی باشند و حتی نگارش خوبی نداشته باشد، باید آن قانون را دقیق و صریح کنیم.

رئیس کمیته فرهنگی کمیسیون تلفیق بودجه1400 در خصوص بعضی گمانه ها مبنی بر اینکه قرار است با مصوبه مجلس سود اپراتورها به صدا و سیما داده گردد، اظهار کرد: این کذب است و ناشی از پروپاگاندا و فضاسازی است که در این مورد انجام شده که بعضا هم استفاده انتخاباتی دارد، البته مردم این را به خوبی تشخیص می دهند لذا بهتر است که با مردم صادق باشیم. در حال حاضر بحث ما توسعه شبکه ملی ارتباطات است.

وی ادامه داد: ما به دنبال توسعه شبکه ملی ارتباطات هستیم چرا که به دلیل نداشتن این شبکه حساب های بانکی ایران هک می شوند. همچنین بحث دیگر مربوط به فراوری محتوا است و نقدها بیشتر از این منظر است لذا تنها بحث راه اندازی نیست فقط نمی توان گفت توسعه زیرساخت داشته باشیم بلکه باید داده ها و اطلاعات هم در آن وجود داشته باشد.

قاضی زاده هاشمی در انتها اظهار کرد: لذا با مصوبه مجلس حق السهم دولت 10 درصد افزایش پیدا می نماید اما این از سود اپراتورها کم می نماید، در حال حاضر درآمد و سود ایرانسل شفاف نیست، نرخ تعرفه اینترنت را افزایش نمی دهیم و با همین حق السهم فعلی شاهد کم اظهاری دولت هستیم، در حال حاضر ده ها گزارش داریم که دولت این حق السهم ها را در کجا مصرف می نماید، بنابراین در بودجه عدد کم اظهاری و اینکه کجا هزینه شده را شفاف می کنیم.

،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 729

به "دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت و اپراتورها حق گران کردن اینترنت را ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید