شاه حسینی: کفاشیان فوتبال ایران را به خرابه و تاج به ویرانه تبدیل کرد

به گزارش مالزی ارزان، رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال گفت: کفاشیان و تاج مدیرانی بودند که با یک اساسنامه معیوب به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال انتخاب شدند.

شاه حسینی: کفاشیان فوتبال ایران را به خرابه و تاج به ویرانه تبدیل کرد

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، عبدالرحمان شاه حسینی، رئیس اسبق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درباره حرف و حدیث های مطرح شده نسبت به کاهش محرومیت علی کفاشیان از 5 به یک سال گفت: بار ها در سال های اخیر در بحث ارکان قضایی فیفا تغییراتی ایجاد شده است. در تمام کشور های عضو فدراسیون جهانی، انتخاب اعضای کمیته های اخلاق، انضباطی و استیناف از سوی رئیس فدراسیون ممنوع است. دلیل این تصمیم درست بین المللی هم این است که وقتی بین رئیس فدراسیون با ارکان کمیته های قضایی رابطه رئیس و مرئوسی یا خادم و مخدومی برقرار باشد، استقلال این کمیته ها زیر سوال می رود.

او اضافه نمود: وقتی ارکان قضایی مستقل نباشند، شاهد درگیری ها و مصیبت هایی هستیم که در زمان ریاست خودم در کمیته انضباطی دیدیم. تشکیل پرونده در کمیته استیناف فدراسیون فوتبال درباره کفاشیان و عباس ترابیان از مصادیق شاخص ایراد قانونی به فعالیت ارکان قضایی فدراسیون است. مردم متوجه شدند که پس از صدور حکم علیه آن ها با توجه به شایعاتی که درباره بازگشت دوباره کفاشیان به هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال مطرح شد، چه تغییراتی در حکم به وجود آمد.

شاه حسینی توضیح داد: شائبات به حقی درباره این موضوع به وجود آمد که از لحاظ حقوقی هم قابل تجزیه و تحلیل است. در کمیته استیناف فدراسیون یا حتی دادگاه های کیفری برای تمام پرونده هایی که حکم شان قابل تجدید نظر یا استیناف است، احتمال رقم خوردن 2 اتفاق وجود دارد. مرجع فرجام خواهی یا استیناف پس از آنالیز پرونده به این نتیجه می رسد که تخلفی رخ نداده یا داده است. هیچ کمیته یا دادگاهی هم نمی تواند بدون ادله لازم به چنین نتیجه ای برسد. طبق ماده 37 قانون اساسی کشورمان وقتی اعضای کمیته استیناف به این نتیجه می رسند که تخلفی رخ نداده باید حکم برائت افراد را صادر نمایند. ما در فوتبال به جای اصطلاح مجازات واژه تنبیه را به کار می بریم و اتفاقی که اکنون اتفاق افتاده این است که تنبیه کفاشیان و ترابیان تقلیل یافته است که برای من به عنوان یک حقوقدان باکسوت چنین موضوعی قابل پذیرش نیست.

او اضافه نمود: رای کمیته استیناف درباره کفاشیان و ترابیان ثابت می نماید تخلف به وقوع پیوسته، اما آقایان تنبیه آن ها را تقلیل داده اند. در شرایط فعلی فوتبال ایران با این همه ناهنجاری صدور این رای توجیه حقوقی ندارد. برای این حرف دلیل دارم. سال ها است بعضی مدیران از امتیاز های کلان فوتبال استفاده می نمایند و در طول دوران فعالیت خود بیش از 200 سفر خارجی رفته اند. چنین افرادی که قرار است مدیر، مدبر، مبصر و راهنمایی نماینده فوتبال ایران باشند، وقتی تخلفی انجام می دهند باید مانند دانه درشت های پرونده های مالی با شدیدترین برخورد ها روبرو شوند و مردم هم چنین توقعی دارند.

شاه حسینی ادامه داد: باید افرادی که فرمان مدیریت فوتبال دست شان است وقتی تخلفی انجام می دهند، به شکل شدیدی تنبیه شوند تا برای سایر مدیران درس عبرت گردد.

او درباره اینکه کاهش محرومیت کفاشیان مانند مجرمانی است که پس از اعتراض به رای، حکم شان از 20 سال به یک پنجم این زمان یعنی 5 سال کاهش می یابد، شرح داد: حتی اگر شرایط تقلیل یا تخفیف حکم فراهم باشد، باید حکم کمیته استیناف منطقی و روی اصول باشد و این اتفاق هم به ندرت رخ می دهد.

این حقوقدان ورزشی درباره احتمال بازگشت کفاشیان به فدراسیون فوتبال گفت: کفاشیان یا استعفاء داده یا در جلسات هیئت رئیسه غیبت داشته است. شرایط مهدی تاج هم به این شکل است. اگر استعفای آن ها پذیرفته شده است، بازگشت آن ها تابع تشریفاتی مانند شرکت در انتخابات و رای آوردن است. اگر هم غیبت نموده اند که فدراسیون خانه خاله نیست تا هر وقت دل شان خواست به آن بازگردند. هیئت رئیسه فدراسیون باید طبق اساسنامه به غیبت آن ها رسیدگی نموده و رای لازم را صادر کند.

او اضافه نمود: اگر محرومیت آن ها تقلیل یافته است هم تا به امروز حکم کفاشیان اجرا نشده و باید این نکته را هم لحاظ کرد. باید با صدور دستور موقت مانع فعالیت او شده و پس از صدور حکم کمیته استیناف، این رای را اجرا نمایند.

شاه حسینی با اشاره به نارضایتی اهالی فوتبال از مدیریت 10 ساله اخیر فدراسیون گفت: آنالیز کنید به جز بعضی مدیران که در فوتبال ایران سمت دارند، چند نفر از 100 خاک خورده و کارکشته فوتبال از مدیریت فدراسیون در طول این زمان راضی هستند. به استناد صحبت های تمام فوتبالی ها که صاحب و مالک واقعی این رشته هستند، اعتقاد دارم علی کفاشیان فوتبال ایران را به خرابه و مهدی تاج آن را به ویرانه تبدیل کرد. حالا هم این آقایان قصد بازگشت دارند که این سیر، باطل است. از فوتبال بروید و اجازه بدهید افراد دیگر به آن بیایند. شما چه کار به فوتبال دارید؟ اجازه بدهید جان تازه ای در فوتبال ایران وارد شده و نفس تازه ای به آن دمیده گردد.

او اضافه نمود: آقایان زمانی می گویند به دلیل بازنشستگی از فوتبال می رویم و یک روز دیگر می گویند بازنشسته نیستیم و باید در فوتبال فعالیت کنیم. فوتبال که شهر هرت نیست. هر جایی حساب و کتابی دارد. دکترین و اسطوره های واقعی فوتبال ایران خانه نشین شده اند. این فوتبال برای آقایان چه دارد که برای ماندن یا بازگشت این همه جنگ و دعوا یا مانور متقلبانه دارند.

شاه حسینی توضیح داد: با اساسنامه سال 90 که خلاف قانون است دایره ای درست نموده اند که طبق آن هرکسی خودشان بخواهند می تواند وارد فدراسیون گردد. اکنون فیفا به آن اساسنامه ایراد گرفته، اما با همین اساسنامه 2 فرد با نام های علی کفاشیان و مهدی تاج به عنوان رئیس فدراسیون، متولد شده اند. سوال من از تمام اهالی فن، مدیران باشگاه ها، فدراسیون و حتی مسئولان فیفا این است چرا در آن موقع فیفا به اساسنامه ایراد نگرفت. چه کسانی هشدار می دهند که در مواقع حساس ناگهان سر و کله فیفا پیدا می گردد.

او اضافه نمود: آقایان از چه بحثی احساس خطر می نمایند که هرگاه دل شان می خواهد پای فیفا را به مسائل داخلی باز می نمایند و هرگاه دل شان نمی خواهد به فیفا می گویند ساکت باش! من حرف غیرمنطقی نمی زنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 267

به "شاه حسینی: کفاشیان فوتبال ایران را به خرابه و تاج به ویرانه تبدیل کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شاه حسینی: کفاشیان فوتبال ایران را به خرابه و تاج به ویرانه تبدیل کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید