علت گرانی مرغ چیست؟

به گزارش مالزی ارزان، تهران (پانا) - مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور گفت برخی استان های پر تولید با تصمیمات جزیره ای از خروج مرغ ممانعت می کنند، این موضوع موجب نشت این کالا با قیمت بالا به بازار آزاد استان های پر مصرف شده و نابسامانی بیشتر را به دنبال داشته است.

علت گرانی مرغ چیست؟

به گزارش ایلنا؛ محمدعلی کمالی سروستانی با بیان اینکه عوامل مختلفی در نابسامانی بازار مرغ دخیل هستند، اظهار کرد: برای تنظیم بازار مرغ در ایام نورز برنامه ریزی در حوزه تولید و تامین نهاده انجام شد.

وی ادامه داد: در بهمن ماه میزان جوجه ریزی از 125 میلیون قطعه به 130 میلیون قطعه رسید، همچنین میزان سهم دان با قیمت مصوب هر قطعه مرغ از 4 کیلوگرم به حدود 5 کیلوگرم افزایش یافت.

کمالی سروستانی با تاکید بر اینکه این اقدام منتج به افزایش تولید در تعداد و وزن مرغ ها شد، اضافه کرد: علاوه بر افزایش 5 میلیون قطعه ای مرغ به وزن آن ها نیز 25 تا 30 هزار تن اضافه کرده شد.

به گفته وی؛ انتظار می رفت با این میزان تولید بازار نوروز بدون مشکل طی گردد، اما نوسان قیمت در بازار حاکم است و صف های طولانی برای خرید مرغ تشکیل می گردد.

کمالی سروستانی مشکل امروز بازار مرغ را مربوط به فرآیند بعد از کشتار دانست که بیش از همه به تفاوت قیمت دولتی و بازار آزاد باز می گردد.

وی شرح داد: قیمت مصوب دولت با بازار آزاد تفاوت زیادی دارد و این امر منجر به تشکیل بازار سیاه برای این کالا شده است.

کمالی سروستانی معتقد است؛ تفاوت قیمت مصوب با بازار آزاد تبدیل به مانع بزرگی شده است که اجازه رسیدن یارانه به دست مصرف کننده را نمی دهد و تنها دلالان را از این فاصله قیمتی بهره مند کرده است.

مشاور عالی هیئت مدیره اتحادیه سراسری مرغ گوشتی کشور همچنین با اشاره به ممانعت خروج مرغ از برخی استان های پر تولید، اظهار کرد: تصمیمات جزیره ای برخی استان های پر تولید برای ممانعت از خروج مرغ و ارسال آن به سایر استان ها نیز مزید برعلت شده و کار تنظیم بازار را در استان های پرمصرف سخت تر کرده است.

کمالی سروستانی اضافه کرد: البته این تصمیمات نتیجه خوبی به دنبال نداشته و شاهد نشت مرغ از استان های پر تولید با نرخ های بسیار بالا به استان ها پر مصرف هستیم.

وی نمونه آن را استان تهران بیان نمود که در حال حاضر از سایر استان ها مرغ با قیمت های غیرقابل قبولی به آن نشت می کند و موجبات التهاب در بازار پایتخت را فراهم می کند.

کمالی سروستانی همچنین گرانی در کالاهای رقیب را از دلایل دیگر نابسامانی بازار مرغ برشمرد و گفت: گرانی گوشت قرمز تقاضای اضافی را به بازار مرغ تحمیل کرده و هجوم مردم به بازار این کالا را رقم زده است.

وی ایجاد تعادل قیمتی بین کالاهای رقیب را زمینه ساز عدم هجوم به یک کالا دانست.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 749

به "علت گرانی مرغ چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت گرانی مرغ چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید