هشدار بلینکن به چین درباره تایوان

به گزارش مالزی ارزان، وزیر خارجه آمریکا در مواضعی مداخله جویانه اظهار کرد: آمریکا نسبت به عملکرد و اقدامات خصمانه چین در قبال تایوان نگران است.

هشدار بلینکن به چین درباره تایوان

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در گفت وگو با شبکه ان بی سی نسبت به کوشش هر طرفی برای تغییر شرایط کنونی منطقه غرب اقیانوس آرام با توسل به زور هشدار داد و گفت، این اقدام اشتباهی فاحش خواهد بود.

او اضافه نمود: آنچه شاهد بودیم و آنچه ما را عملا نگران می نماید رویکردهای خصمانه رو به برتری دولت پکن در قبال تایوان و بالا بردن سطح تنش در تنگه تایوان است.

این در حالی است که پکن، آمریکا را به دلیل عبور ناو این کشور از نزدیکی تایوان مسؤول افزایش تنش در منطقه می داند.

بلینکن در ادامه حضور کشورش در منطقه را این گونه توجیه کرد: آمریکا از مدت ها پیش براساس قانون روابط با تایوان به منظور تضمین توانمندی جزیره به دفاع از خود و حفظ صلح و امنیت منطقه غرب اقیانوس آرام متعهد است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا آمریکا به هر تحرک چین در تایوان پاسخ نظامی خواهد داد، هرگونه اظهار نظر درباره فرضیات را رد کرد و گفت: کل آنچه می توانم بگویم این است که ما تعهد جدی نسبت به این مساله داریم که تایوان قادر به دفاع از خودش باشد، ما تعهد جدی نسبت به امنیت و صلح در غرب اقیانوس آرام داریم. ما به این تعهدات پایبندیم. کل آنچه می توانم بگویم این است که در صورت کوشش هر طرفی برای تغییر اجباری شرایط کنونی اشتباهی فاحش رخ خواهد داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 787

به "هشدار بلینکن به چین درباره تایوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار بلینکن به چین درباره تایوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید