پارک دانشجو یکی از کانون های آسیب های اجتماعی در تهران است

به گزارش مالزی ارزان، تهران (پانا) - رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران پارک دانشجو را به عنوان یکی از کانون های آسیب اجتماعی در شهر تهران معرفی کرد و گفت که وجود برخی آسیب دیدگان اجتماعی در این پارک این بوستان را از حیث استفاده خانوادگی خارج کرده که قطعا باید معاون منطقه و کنشگران برای این موضوع برنامه داشته باشند. همچنین تجمع گاه و بیگاه افراد معتاد متجاهر در اطراف ساختمان تئاتر شهر نیز فضا را برای خانواده ها ناامن کرده است.

پارک دانشجو یکی از کانون های آسیب های اجتماعی در تهران است

اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با حضور در منطقه 11 شهرداری تهران ضمن بازدید از پروژه های فرهنگی و اجتماعی این منطقه با شهردار، مدیران، کارکنان و تعدادی از فعالان حوزه فرهنگی و اجتماعی منطقه جلسه مشترکی را برگزار کردند.

در این جلسه نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به چالش ها و ظرفیت های موجود در منطقه یازده شهرداری تهران گفت: این منطقه از نظر تعداد جمعیت سالمند جزء 10 منطقه اول تهران به شمار میرود که این موضوع یک چالش مهم به شمار میرود، از سوی دیگر پارک دانشجو در محدوده شهرداری منطقه 11 فرصت ها و چالش هایی را برای منطقه به وجود آورده است.

وی ادامه داد: ضرورت تامین همراه سرا برای بیمارستان های این منطقه از موضوعات دیگری است که می بایست برای آن ها چاره اندیشی صورت گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران بر ضرورت توجه به زیرساخت های حوزه فرهنگی و اجتماعی و ورزشی برای اقشار مختلف از جمله بانوان در منطقه تاکید کرد و بیان داشت: به همان میزان که ایجاد زیرساخت های مورد نیاز دارای اهمیت است توجه به محتوای آنها نیز موضوعی مهم و کلیدی در مواجهه با چالش های اجتماعی به شمار میرود. بر همین اساس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با همکاری متقابل منطقه ها در حوزه زیرساخت ها بررسی های لازم را انجام خواهد داد و بر اساس برنامه پنج ساله سوم که دو سال از آن به جای مانده در بودجه سال 1401 اقدامات و طرح ها را تعریف خواهد کرد.

معدنی پور ادامه داد: کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران پس از گذشت 5 ماه از عمر این شورا تمام موضوعات مرتبط با این کمیسیون را بررسی و سیاستگذاری ها و هدفگذاری ها لازم را برای 4 سال اینده تبیین کرده که امیدواریم با همکاری منطقه ها برای سال 1401 و سال های اتی در حوزه فرهنگی و اجتماعی برنامه ریزی و بودجه ریزی مناسبی داشته باشیم.

این عضو شورای شهر تهران بر ضرورت نگهداشت مجموعه های فرهنگی اجتماعی موجود در سطح منطقه ها تاکید کرد و گفت: نگهداشت مجموعه هایی که هم اکنون در اختیار داریم و اوورهال مجموعه ها به دلیل اینکه مدت ها به انها توجه نشده می بایست در اولویت قرار گیرد. اولویت ما تکمیل زیر ساخت هایی است که نیمه تمام هستند و ضرورت دارد که این پروژه ها زودتر به اتمام برسند.

این مقام مسئول با بیان اینکه محتوا پیشران زیرساخت هاست و می بایست به آن توجه ویژه ای شود، گفت: ما زیر ساخت را ایجاد میکنیم ولی اگر به محتوا و کاربری های آن توجه نشود و از سوی دیگر نظارت صحیحی بر حسن اجرا نداشته باشیم عملا می توان گفت که صرف ایجاد زیر ساخت نمی تواند ثمره مثبتی را به همراه آورد.

معدنی پور در ادامه سخنان خود به چالش های موجود در پارک دانشجو نیز اشاره کرد و بیان داشت: به دلیل آنکه در اجرای پروژه های فرهنگی و هنری در پارک دانشجو توجه نکرده ایم آسیب هایی در آن ایجاد شده است و اساسا برای پیشگیری از ایجاد آسیب اجتماعی لازم است که ضمن توجه بیشتر به اجرای برنامه های فرهنگی و هنری، به سمت تبدیل شهر تهران به شهر خانواده محور حرکت کنیم . توجه به کارکرد نهاد خانواده، ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی، تفریحات سالم، مدیریت اوقات فراغت در شهر ازجمله مواردی است که باعث پیشگیری از آسیب های اجتماعی خواهد شد.

وی در انتها خاطر نشان ساخت: برای کاهش و کنترل آسیب ها نیز باید نگاه تخصصی و علمی به موضوعات داشته باشیم که این رویکرد تخصصی در کمیسیون فرهنگی اجتماعی و کمیته های تخصصی آن مدنظر و مورد توجه است.

در ادامه این جلسه سید احمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران بیان داشت: تکمیل زیرساخت های فرهنگی و ورزشی در سطح محلات اولویت دوره تازه است اما با این وجود با توجه به محدودیت هایی که پیش روی قرار گرفته است باید اولویت بندی انجام دهیم. باید به این نکته توجه شود که نمی شود همه موضوعات و مسائل را در یک بازه زمانی کوتاه حل کرد چرا که چهار سال توقف در شهر داشتیم و حل مسائل ناشی از این موضوع در طی چند ماه شدنی نیست.

وی ادامه داد: برای مثال در چهار سال گذشته هیچ کمکی به مساجد نشد و این طبیعی است که یک انباشتی ایجاد کند و حل مسائل را با چالش رو به رو سازد.

این عضو شورای شهر تهران با اشاره به چالش های موجود در راسته کتاب و راسته پهنه رودکی بیان داشت: خواهشی را از شهرداری داشتیم تا در این حوزه ها سنجش مجددی را انجام دهند. الان خود منطقه میگوید که پهنه رودکی بافت ما را بهم می زند در شرایطی که بر اساس تعریف پهنه فرهنگی می بایست هویت محله را حفظ کند.

وی ادامه داد: راسته پهنه رودکی هم اکنون پر از کافه، رستوران و تماشاخانه شده است که مخاطبان این مراکز معین هستند. هم اکنون اسیب های اجتماعی در این محدوده ایجاد شده است. باید تعریف ما از پیاده راه درست باشد چرا که پیاده راه باید هویت محدوده را حفظ کند لذا این پهنه های تازه تعریف شده حتما مورد بازبینی قرار گیرد

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به تهدید ایجاد شب مردگی در منطقه 11 شهرداری گفت: این یک معضل اساسی است که بایستی برای آن تدبیر کرد لذا باید با حوزه شهرسازی در این خصوص بحث شود. این پهنه ها و تغییر کاربری ها دارد کار دستمان میدهد.

وی گفت: شهرداری منطقه 11 از ظرفیت های بالایی برخوردار است. طی بازدیدی که از منطقه داشتیم اینجا می تواند به قطب گردشگری تبدیل شود.

زهرا شمس احسان دیگر عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران نیز در این جلسه به ارزیابی های اجرا شده ار منطقه ها طی ماه های گذشته اشاره کرد و گفت: از زمانی که در شورای شهر مستقر شدیم شرایط منطقه ها مورد ارزیابی و رصد قرار گرفت و از سوی دیگر سیاست گذاری های راهبردی برای حوزه فرهنگی و اجتماعی را به همراه همکارانمان در کمیسیون فرهنگی و اجتماعی احصا کردیم. امروز در تمام حوزه های فرهنگی و اجتماعی سیاست ها معین شده و ما می دانیم در طول این 4 سال می خواهیم چه سیاست هایی را در شهر تهران در حوزه فرهنگی و اجتماعی پیاده کنیم.

وی ادامه داد: در اینجا نکته مهم این است که پس از ابلاغ سیاست ها شهرداری و به ویژه معاونت اجتماعی برنامه اقدام و عمل مناسب خود را در منطقه ها ارائه کند و منطقه ها نیز در این زمینه فعال عمل کنند چرا که متناظر با برنامه ها ما ردیف اعتباری را مصوب می کنیم و بر اساس سیاست ها چشم انتظار بارخورد هستیم.

این عضو شورای شهر تهران بیان داشت: خواهشم این است که دوستان حوزه فرهنگی اجتماعی منطقه و شهردار جلساتی را به منظور هم افزایی با اعضای کمیته ها و رئیس کمیسیون برگزار کنند تا از این طریق با سیاست ها بیشتر آشنا شوند تا بتوانند متناظر آن در منطقه راهبرد عملیاتی داشته باشند.

وی با اشاره به تمرکز بناهای تاریخی و فرهنگی در منطقه 11 تهران گفت: با توجه به این تمرکز به نظر می رسد ما هر روز می بایست شاهد بالندگی این منطقه باشیم اما متاسفانه چالش هایی در حوزه اسیب های اجتماعی دیده می شود که از جمله آنها می توان به فضاهای بی دفاع شهری، تردد افراد بی خانمان، تجمع دست فروش ها در گذرها و پیاده روها و خرید و فروش وسایل سرقتی در این منطقه اشاره کرد.

شمس احسان ادامه داد: ما باید چالش ها و سیاست ها را تبیین کنیم و معاونت اجتماعی منطقه باید بر اساس این چالش ها راهبردهایی را داشته باشد. باید چالش ها را به صورت عمیق بررسی کنیم. از سوی دیگر متاسفانه سرانه فضای فرهنگی اجتماعی منطقه پایین است که انتظار می رود شهردار منطقه در کمترین زمان ممکن با بررسی علمی و ظرفیت سنجی منطقه پیشنهادات خودش را در قالب طرح مطرح و به صورت یک برنامه عملیاتی ارائه دهد تا شاهد توسعه کمی و کیفی زیرساخت های فرهنگی اجتماعی منطقه باشیم. باید در سال 1401 و سال های اتی ارام ارام شاهد کاهش نرخ مسائل در سطح منطقه یازده باشیم.

وی در ادامه سخنان خود پارک دانشجو را به عنوان یکی از کانون های آسیب اجتماعی در شهر تهران معرفی کرد و گفت: وجود برخی از اسیب دیدگان اجتماعی در این پارک این بوستان را از حیث استفاده خانوادگی خارج کرده که قطعا باید معاون منطقه و کنشگران برای این موضوع برنامه داشته باشند. همچنین تجمع گاه و بیگاه افراد معتاد متجاهر در اطراف ساختمان تئاتر شهر نیز فضا را برای خانواده ها نا امن کرده است.

وی نابرابری و اختلاف طبقاتی بین شمال و جنوب منطقه را یک مساله مهم دانست و گفت: محلات کمتر برخوردار و دارای بافت فرسوده از جمله عباسی، انبار نفت، هلال احمر و راه اهن نیازمند یک بازبینی جدی هستند و شهرداری منطقه در مورد اسیب های موجود در این محلات می بایست پژوهشی همه جانبه را به انجام برساند.

شمس احسان وجود اصناف مزاحم و الاینده در خیابان قزوین و هلال احمر و وجود راسته های تعمیر و فروش موتورسیکلت و دوچرخه و لوازم خودرو در محورها اصلی این منطقه را عاملی مهم در ایجاد آلودگی صوتی و بصری دانست و بیان نمود: مباحث اجتماعی و فرهنگی صرفا با حضور یک معاونت در شهرداری نمی توانند مرتفع شوند بلکه در صورت مشارکت سایر معاونت ها مسائل حل شدنی هستند..

وی خاطر نشان ساخت: ما در حال آماده کردن شهر برای حضور خانواده هستیم. شهر هم اکنون اماده نیست.

این عضو شورای شهر تهران در انتها سخنان خود بر ضرورت ایجاد همراه سرا برای سه بیمارستان موجود در سطح منطقه که خدماتی در سطح کشور به مردم می دهند تاکید کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 اسفند 1400 بروزرسانی: 22 اسفند 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1177

به "پارک دانشجو یکی از کانون های آسیب های اجتماعی در تهران است" امتیاز دهید

1 کاربر به "پارک دانشجو یکی از کانون های آسیب های اجتماعی در تهران است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارک دانشجو یکی از کانون های آسیب های اجتماعی در تهران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید