چرا خسته سفر می رویم و خسته تر بر می گردیم؟

به گزارش مالزی ارزان، بی برنامگی و انتخاب ناآگانه مقاصد از جمله چالش های سفرهای نوروزی است. سفرهای بدون برنامه و نامنظم که با شعار بریم ببینیم چه می گردد انجام می گردد با شاخص سفر و گردشگری مطابقت ندارد.

چرا خسته سفر می رویم و خسته تر بر می گردیم؟

به گزارش خبرنگاران عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری، بی برنامگی و انتخاب ناآگانه مقاصد را از جمله چالش های سفرهای نوروزی دانست و گفت: سفرهای بدون برنامه و نامنظم را که با شعار بریم ببینیم چه می شود انجام می شود جا به جایی جمعیت می دانند که با شاخص سفر و گردشگری مطابقت ندارد. در این مدل از سفر، مسافر خسته می رود و خسته تر برمی شود و دستاورد اجتماعی و مالی مثبتی برای مقصد ندارد.

محمدحسن ایمانی خوشخو در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: در آستانه رسیدن نوروز و بهار، یکی از مسائلی که فکر هموطنان را مشغول نموده این است که چگونه سفر نمایند که آرامش و برطرف خستگی به دست آورند و شاید این پرسش مطرح باشد که اگر خسته سفر رفتند و خسته برگشتند، اشکال از کجا بوده است؟ پاسخ را باید در ذات سفرهای بدون برنامه جست؛ سفرهایی که مردم گاه بدون درنظر گرفتن این که چند روز و در کجا قرار است بمانند، می روند و معمولا هم با این ایده که بریم ببینیم چه می شود سفر می روند.

او اضافه نمود: آنالیز ها و حتی داده ها نشان می دهد که سفرها اغلب بدون برنامه است، درحالی که در کمترین کشوری سفرها بدون برنامه، نامنظم و بی هدف انجام می شود. در بیشتر کشورها، موضوع سفر به قدری اهمیت دارد که اگر شبیه ما انجام شود، آن را جابه جایی جمعیت می دانند و نه مسافرت، این شیوه سفر رفتن اصلا با معیار و شاخص گردشگری هم خوانی ندارد.

این محقق گردشگری و استاد دانشگاه برای شاهد و در اثبات این موضوع، گفت: معمولا شهرهای بزرگ در چند روز نخست تعطیلات نوروز از جمعیت مسافران خلوت است، به این علت که یا مسافران هنوز نرسیده اند، یا آمده اند و در خانه استراحت می نمایند. این پدیده را شما در کمتر کشوری مشاهده می کنید. حال این پرسش مطرح است که این اتفاق آیا به علت فرهنگ مردم ایران رخ می دهد؟ برای رسیدن به پاسخ باید آنالیز دقیق تری انجام داد.

این عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری ادامه داد: معتقدم آنچه در تعطیلات نوروز ما اتفاق می افتد بیشتر شبیه سونامی است، چون تخریب این نوع سفرها کمتر از خسارت سونامی نیست و از همین روست که بسیاری از ساکنان شهرهای مقصد، دل خوشی از مسافران ندارند، چون ناهنجاری های اجتماعی و محیطی به جای می گذارند و در نهایت زحمت را برای ساکنان و مسؤولان محلی بیشتر می نمایند.

ایمانی خوشخو سپس اعلام کرد: درخواست می کنم دست کم اگر قرار است به این شکل نامنظم و بی برنامه سفر کنید با محیط زیست، طبیعت و آثار تاریخی رفتار خوبی داشته باشید. چطور وقتی یک مهمان وارد خانه ما می شود اگر شلخته باشد ناراحت می شویم؟ ما هم مهمان طبیعت هستیم و باید رعایت حال کنیم. چرا بعضا افراد به خود اجازه می دهند رفتار ضدمحیطی داشته باشند؟ سفر به مهمترین معضل مسؤولان محلی تبدیل شده است؛ چراکه بعد از هر تعطیلی باید شهر را به حالت اولیه برگرداند.

او بعلاوه پیشنهاد کرد: به نظرم اگر برای سفر برنامه نداریم بهتر است در خانه بمانیم و در شهر محل زندگی مان گردش کنیم تا دست کم از محل زندگی خود شناخت بهتری به دست آوریم.

عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه با اشاره به محدودیت های سفر در ماه رمضان نیز گفت: تقارن ماه رمضان و نوروز، اتفاق مبارک و تلفیق لطیفی است که در گذشته هم وجود داشته است، نمونه آن خواندن دعای تحویل سال در نوروز است که هم زیستی مسالمت آمیزی را بین نوروز و دین نشان می دهد.

او اضافه نمود: هرچند این تقارن شرایط خاصی را در نوروز 1402 رقم زده است و شاید آزادی عمل به نسبت تعطیلات گذشته برای مسافران وجود نداشته نباشد، اما در ماهیت گردشگری تناقضی با ماه رمضان مشاهده نمی شود و اتفاقا یکی از اصول مهم گردشگری، احترام به جامعه میزبان است. البته که امکان دارد رستوران ها و بعضی مراکز خدماتی تعطیل باشند و البته درست است که به لحاظ شرعی مسافرت منعی ندارد، اما در عرف تظاهر به روزه خواری متعارف نیست، هرچند احتیاج به توصیه و هشدار نیست و مردم اهل فرهنگ ایران خودشان رعایت می نمایند.

ایمانی خوشخو در ادامه گفت: به هر حال شرایط تعطیلات نوروز اقتضا می نماید بیشتر فعالیت ها به زمان افطار تا سحر موکول شود، از طرفی تلفیق نوروز و ماه رمضان فرصت مناسبی برای زیست شبانه است و می طلبد مسؤولان و تصمیم سازان در این باره تدابیر دقیق و درستی داشته باشند. همه این مسائل باید رعایت شود تا به عنوان رفتار ضداجتماعی برداشت نشود و مسئله ای پیش نیاید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 2 فروردین 1402 بروزرسانی: 2 فروردین 1402 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 1413

به "چرا خسته سفر می رویم و خسته تر بر می گردیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خسته سفر می رویم و خسته تر بر می گردیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید