کرونا بازار کدام مشاغل را در ایران داغ کرد؟

به گزارش مالزی ارزان، خبرنگاران: با شیوع کرونا در ایران، بازارها تغییراتی جدی را تحت تاثیر کاهش شدید مشتریان از یک سو و تعطیلی بعضی از واحدهای صنفی از سوی دیگر تجربه کردند.

کرونا بازار کدام مشاغل را در ایران داغ کرد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرآنلاین، در شرایط کنونی اما بعضی مشاغل با رونق ویژه ای روبرو شده اند. هر روز اخبار متعددی در خصوص کشف ژل های ضدعفونی و ماسک و ... در سراسر کشور به گوش می رسد اما همچنان بازار این محصولات داغ داغ است، هر چند پشت شیشه های داروخانه ها دست نوشته هایی مبنی بر اینکه ژل داریم، ماسک نداریم و ... به چشم می خورد.

داروخانه ها

داروخانه ها این روزها شرایط فوق العاده ای دارند . در شرایطی که قفسه ماسک و دستکش و مواد ضد عفونی در فروشگاه های زنجیره ای خالی است داروخانه ها به یکی از پرمراجعه ترین واحدهای صنفی در این روزها بدل شده اند . متصدی یک داروخانه که به محض ورود هر مشتری تاکید می کرد فقط الکل یک لیتری داریم، در پاسخ به این سئوال که این روزها چقدر با افزایش فروش روبرو شده اید، گفت: وقعا آمار نمی توانم بدهم ولی مشتری وقتی می بیند مواد ضدعفونی نیست صابون آنتی باکتریال یا صابون های خاص و ژل های شستشوی دست که غیر الکلی هستند را می خرد و از این بابت ما با افزایش فروش روبرو هستیم .

مسئول صندوق بک داروخانه در مرکز شهر نیز در حالی که بدون ماسک نشسته بود، در پاسخ به سئوالات متعدد مشتریانش درباره چرایی نبود ماسک گفت: می بینید خودم هم بدون ماسک نشسته ام.او در جواب این پرسش که فروش کدام اقلام افزایش یافته است؟ تاکید نمود دستمال های مرطوب ، پنبه و شوینده های غیر الکلی حتی در این شرایط افزایش یافته اند البته فروش الکل سفید با رشد فزاینده روبروست. وی گفت: موجودی ما دقیقا در کوتاه تری زمان ممکن به انتها می رسد. به گفته وی فروش انواع ویتامین نیز روندی تصاعدی را تجربه نموده است.

عطاری ها

جالب اینجاست که بازار عطاری ها این روزها داغ تر از همواره است . خرید اسپند، پودر زنجبیل، عنبرنسا،چهار تخم، میخک و ... با افزایش قابل توجهی روبرو شده است. هر آنچه در عطاری ها با عنوان ضدعفونی نماینده و دارای طبع گرم عرضه می گردد ، این روزها بازار گرمی را به خود اختصاص داده اند . در این میان داغ شدن بازار بعضی کالاها مانند کود الاغ و ... کمی تعجب آور می کند. نه فقط در عطاری های سطح شهر که در فضای مجازی نیز بازار خرید و فروش عنبرنسارا داغ است . هرکیلوگرم کود الاغ در سایت دیوار بین 75 تا 150 هزار تومان برای فروش گذاشته شده است. در یکی از این آگهی ها گفته شده که کودها متعلق به الاغ جوان و ماده است که خاصیت ضدعفونی قوی تری دارد و از طالقان برای مشتریان ارسال می گردد. در آگهی دیگری کود الاغ در بسته های 300 گرمی بسته بندی شده است و هر بسته 300 گرمی 50 هزار تومان فروخته می گردد. هرکیلوگرم اسفند هم که تا پیش از این در بازار تهران حدود 10 تا 12 هزار تومان فروخته می شد، حالا به کیلویی 25 تا 30 هزار تومان رسیده است.

میوه فروشی ها

هر چه قنادی ها خلوت تر می گردد، میوه فروشی ها بازار داغ تری را می یابند . انتشار اخباری در خصوص تقویت سیستم ایمنی و خوردن ویتامین کافی خصوصا ویتامین c برای مقابله با کرونا سبب شده است قیمت پرتقال و لیموشیرین و لیموترش و البته سیر و زنجبیل را به شدت بالا برد . حالا زنجبیل حتی به قیمت هایی بالاتر از 120 هزار تومان در هر کیلو فروخته می گردد و قیمت لیموشیرین نیز در بعضی واحدهای صنفی بین 18 تا 20 هزار تومان شده است . سیر به 50 تا 60 هزار تومان رسیده است .یک فعال در صنف میوه فروش در منطقه شرقی تهران در خصوص تغییرات رخ داده درشرایط کاری گفت: مشکل افزایش قیمت فقط به ما مربوط نیست، بعضی در میادین همه زنجبیل و سیر و لیموشیرین را می خرند و بعد به مغازه ها با قیمت بالا می فروشند. وی گفت: نه فقط فروش این اقلام که حتی فروش سایر میوه ها نیز رشد نموده است و دلیلش فقط افزایش مصرف نیست . مردم ازترسشان از وانتی ها و میوه فروشان سیار کمتر خرید می نمایند ، در نتیجه مراجعه آنها به میوه فروشی ها افزایش یافته است . وی گفت: ما از مشتریان خواسته ایم حتما با دستکش مخصوص که تا کنون استفاده ننموده اند میوه انتخاب نمایند، ضمناًً زیاد به میوه ها دست نزنند تا سلامت دیگر مشتریان به خطر نیفتد.

فروشندگان لوازم بهداشتی

اگر پشت شیشه مغازه لوازم آرایشی نوشته ای هر چند کوچک باشد با این مضمون که ژل ضد عفونی داریم، آن وقتی است که می گردد در خصوص گرمی بازارشان توضیحاتی داد.

یک فروشنده لوازم بهداشتی در منطقه ولیعصر گفت: کسی لوازم آرایش نمی خرد اما هر چه شوینده صورت و دست و ... داشتم تمام شد،حتی شوینده هایی که الکلی نبود. وی گفت: این روزها مراجعان زیادی دارم که با قیمت های بالا ژل دست و ... را برای فروش می آورند و ما هم می خریم چون خریدار دارد ، کسانی که محصولاتشان را در داروخانه پیدا نمی نمایند، سراغ ما می آیند اما شاید باور نکنید حتی شیرپاک کن ها و پاک نماینده های آرایشی ما با افزایش فروش روبرو شده اند.

سوپرمارکت ها

گذشته از واحدهای صنفی پیش گفته،سوپرمارکت ها و مغازه های سطح شهر با افزایش قابل توجه مشتری از یک سو و افزایش حجم خرید کالاهای اساسی و شوینده ها از سوی دیگر روبرو هستند . این رشد در شرایطی رخ داده است که فروشگاه های زنجیره ای و ... نیز با افزایش فروش همراه هستند.

کرونا هر چند اغلب واحدهای فراوریی و صنعتی و اصناف را با بحرانی ناخواسته مواج نموده است اما سبب شده است فراوری نمایندگان لوازم بهداشتی سه شیفته مشغول فعالیت باشند. در این میان فروش سایر لوازم بهداشتی نظیر دستمال های مرطوب ، پد الکلی و ... نیز با افزایش قابل توجه همراه شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 48

به "کرونا بازار کدام مشاغل را در ایران داغ کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا بازار کدام مشاغل را در ایران داغ کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید