کولیک نوزادان: نشانه ها، علل و نکاتی برای والدین

به گزارش مالزی ارزان، کولیک نوزادان یک بیماری نیست، بلکه ترکیبی از دل درد و رفتار هایی همچون گریه و فریاد های شدید است که هیچ راه درمانی برای آن، به جز گذشت زمان وجود ندارد و در نوزادان 1 تا 5 ماهه شایع است. گاهی کولیک تا دیروقت ادامه یافته و آرام کردن کودک مشکل می شود.

کولیک نوزادان: نشانه ها، علل و نکاتی برای والدین

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - پس از به دنیا آمدن نوزادتان، ممکن است متوجه شوید که او بیشتر از خوابیدن، شیر خوردن و نیاز به تعویض پوشک، گریه می کند. ممکن است ساعت ها گریه و نا آرامی کرده و با مشت های گره شده و رخسار قرمز رنگ بیش از حد گریه کند. شاید دیدن این حالت کودک شما را دچار دلهره کند اما باید بگوییم که نوزاد شما کولیک دارد و ممکن است هر شب این گریه ها تکرار شود. در این مقاله نشانه های کولیک، علل و راه حل هایی برای درمان آن را می توانید، بخوانید.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست زیر، به موضوع دلخواه خود برسید:

 • کولیک نوزاد چیست؟
 • علائم کولیک در نوزادان
 • تفاوت بین گریه کولیکی نوزاد و گریه های عادی
 • علل کولیک نوزاد
 • درمان کولیک نوزادان
 • ترفندهای آرام بخش برای کولیک نوزادان
 • مراجعه به پزشک
 • روش های کاهش اضطراب والدین
 • سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها...

کولیک نوزاد چیست؟

همه نوزادان گریه می کنند؛ در واقع این بهترین و تنها راه برای برقراری ارتباط نوزاد با والدین و درخواست تأمین نیازهای او است اما در نوزادان مبتلا به کولیک، گریه ناگهانی نوزاد بدون هیچ دلیلی شروع می شود و هیچ راه درمانی ندارد.

کولیک یک بیماری نیست، بلکه ترکیبی از رفتارهای ناخوشایند است که هیچ راه درمانی برای آن، به جز گذشت زمان وجود ندارد و در نوزادان 1 تا 5 ماهه رخ می دهد. گاهی کولیک می تواند تا آخر شب ادامه یابد و مشکل شدن آرام کردن کودک، باعث نگرانی و خستگی والدین می شود.

از نظر پزشکان معمولاً در کودکی که مبتلا به کولیک است، سه قانون در مورد گریه های نوزاد وجود دارد:

 1. گریه نوزاد حداقل سه ساعت طول می کشد.
 2. گریه نوزاد حداقل سه روز در هفته رخ می دهد.
 3. گریه نوزاد حداقل سه هفته به طول می انجامد.

مطمئناً، بعضی از نوزادان ممکن است این قوانین را نداشته باشند و ساعت ها، روزها و حتی چندین بار از خواب بیدار شوند و گریه کنند.

خبر خوب این است که کولیک نوزاد خیلی طول نمی کشد. اغلب اوقات از حدود 6 هفتگی شروع می شود و سپس از 10 تا 12 هفتگی کاهش می یابد. در سه ماهگی بیشتر نوزادان دارای کولیک به طور معجزه آسایی درمان می شوند. کولیک ممکن است به طور ناگهانی متوقف شود و یا به تدریج بهبود یابد.

علائم و نشانه های کولیک در نوزادان چیست؟

برای اینکه مطمئن باشید که آیا نوزاد شما کولیک دارد یا خیر، علاوه بر سه قانون ذکر شده در بالا، علائم بیشتری نیز وجود دارد.

 • گریه هر روز در یک محدوده زمانی مشخص اتفاق می افتد (معمولاً در اواخر بعدازظهر یا اوایل شب، اما ممکن است متفاوت باشد).
 • به نظر می رسد گریه بدون هیچ دلیل رخ می دهد (نوزاد گرسنه یثا خسته و یا پوشکش کثیف نیست).
 • کودک ممکن است پاهای خود را به سمت شکم ببرد و بالا بکشد، مشت هایش را جمع کند و به طور کلی پاها و دست هایش را بیش از حد حرکت دهد.
 • نوزاد همچنین ممکن است چشمانش را ببندد و یا بیش از حد باز کند، ابروانش را درهم می کند و حتی ممکن است برای لحظه ای، نفسش قطع شود.
 • ممکن است فعالیت های روده ای و گازهای شکمی او افزایش یابد.
 • نظم شیر خوردن و خوابیدن با گریه مختل می شود. کودک ممکن است در زمان شیر خوردن، سینه مادر را رد کند و یا با گریه و فریاد از خواب بیدار شود.

تفاوت بین کولیک نوزاد و گریه های عادی چیست؟

پاسخ دقیقی برای اینکه کولیک چیست؟ وجود ندارد ولی گریه های کولیک از انواع دیگر گریه نوزاد، متفاوت است. پزشکان معتقدند که تفاوت بین گریه های مرتبط با کولیک و گریه های عادی نوزادان در این است که در کولیک کودک آرام نمی شود، گریه به فریاد و جیغ تبدیل می شود و حداقل سه ساعت و گاهی به مدت طولانی تر، طول می کشد (و باعث می شود والدین خسته و مضطرب و حتی ناامید شوند). اغلب، دوره های کولیک نوزاد در طول روز رخ می دهد، هرچند در بعضی از نوزادان ممکن است شبانه شوند.

دلایل کولیک نوزادان چیست؟

در حالی که دلایل کولیک نوزادان یک راز است، ولی کارشناسان می دانند که علت آن، ژنتیک یا چیزی که در دوران بارداری یا زایمان اتفاق افتاده باشد، نیست. در اینجا بعضی از نظریات مربوط به علل احتمالی کولیک نوزادان، بیان می شود.

تحریک بیش از حد نوزاد

نوزادان یک مکانیسم داخلی برای تنظیم صداها و دیدن چیزهایی که در اطراف آن ها هست، دارند که باعث می شود محیط اطراف در خوابیدن و شیر خوردن منظم آنها تداخل ایجاد نکند. اما گاهی در پایان ماه اول تولد، این مکانیسم ناپدید شده و کودک بیشتر نسبت به محیط اطراف حساس و تحریک پذیر می شود و یا احساسات جدیدی در او به وجود می آید. بعضی از نوزادان در تمام طول روز و بعضی دیگر در پایان روز خسته می شوند و برای رها شدن از استرس، گریه می کنند. در این حالت کولیک زمانی تمام می شود که کودک یاد می گیرد که چگونه از بعضی محرک های محیطی، بگذرد و آن ها را برای خود تصفیه کند.

دستگاه گوارش نابالغ

گوارش غذا یک وظیفه بزرگ برای دستگاه جدید گوارشی نوزاد است. به عنوان یک نتیجه گاهی ممکن است، غذا به سرعت از دستگاه گوارش عبور کند و یا به طور کامل تجزیه نشود، که حاصل آن، درد و گاز در روده است.

رفلاکس اسید نوزاد

تحقیقات نشان می دهد که نوزادان مبتلا به بیماری رفلاکس گوارشی ممکن است، به کولیک نیز مبتلا شوند. در نوزادان مبتلا به رفلاکس گوارشی؛ اسفنکتر مری کمتر توسعه یافته است (این عضله ای است که از بازگشت اسید معده به داخل گلو و دهان، جلوگیری می کند).

علائم این بیماری شامل بیشتر شدن آب دهان، تغذیه کم و تحریک پذیری در طول مدت شیر خوردن و بعد از آن است. خبر خوب این است که رفلاکس در نوزادان تا سن یک سالگی و معمولاً کولیک نیز تا قبل از آن بهبود می یابد.

بیشتر بدانید: روش های درمانی رفلاکس معده نوزاد

آلرژی غذایی یا حساسیت غذایی

بعضی از کارشناسان معتقدند که کولیک نتیجه حساسیت به پروتئین شیر (یا عدم تحمل لاکتوز) در نوزادان با تغذیه شیرهای دیگر به غیر از شیر مادر است. به ندرت، دیده شده که کولیک در اثر واکنش به غذاهای خاص در رژیم غذایی مادر در نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند، ایجاد شود. در هر صورت، این آلرژی ها یا حساسیت ها می تواند باعث ایجاد دردهای شکمی و در نهایت بروز رفتارهای کولیکی شود.

قرار دریافت در معرض دود سیگار و تنباکو

مطالعات متعدد نشان می دهد که مادرانی که در دوران بارداری یا بعد از بارداری سیگار می کشند، بیشتر احتمال دارد نوزادانی با مشکل کولیک داشته باشند ولی هنوز مشخص نیست که چگونه سیگار با کولیک نوزاد ارتباط دارد. بهتر است برای سلامت نوزاد، خودتان سیگار نکشید و یا اجازه ندهید کس دیگری در اطراف کودکتان شما سیگار بکشد.

روش های درمان کولیک نوزاد چیست؟

علاوه بر ناامیدی و خستگی، شما ممکن است تجربه کافی برای آرام کردن نوزاد خود را نداشته باشید. بنابراین باید ترفندهای تسکین دهنده خاص برای آرام کردن نوزاد خود بکار ببرید تا بتوانید رفتارهای کولیکی نوزاد خود را آرام کنید. فقط توجه کنید در یک زمان چندین ترفند را استفاده نکنید زیرا ممکن است کودک را بیش از حد تحریک کرده و گریه های او تقویت شوند.

اگر علت کولیک نوزاد اضطراب و استرس باشد:

 • عکس العمل به گریه های کودک

پاسخ دادن به گریه های نوزاد تنها راه برای برقراری ارتباط با نیازهای او است. بنابراین زمانی که گریه می کند نسبت به او عکس العمل نشان دهید زیرا او می فهمد، شما به سمت او می روید و اندکی آرام می شود. در واقع، مطالعات نشان می دهد که واکنش سریع به گریه های کودک باعث می شود که گریه او در بلندمدت کاهش یابد.

 • محدود کردن برانگیختگی های کودک

تا حد امکان کودک را در محیط های شلوغ که باعث می شود بیشتر تحریک شود، نبرید. هیجان زدگی می تواند باعث تحریک کودک و گریه او در اواخر بعد از ظهر و اوایل شب شود.

 • محیط را آرام کنید

تلاش برای ایجاد محیطی آرام ممکن است به آرام شدن کودک کمک کند. نور چراغ، صحبت کردن یا آواز خواندن و سر و صداهای دیگر را در محیط به حداقل برسانید.

اگر علت کولیک نوزاد مشکل گوارشی است:

 • ایجاد فشار بر شکم نوزاد

در بعضی از نوزادان کولیکی دیده شده است با ایجاد فشار ملایم بر روی شکم و یا لمس و ماساژ شکم نوزاد توسط مادر، کودک آرام تر می شود. بنابراین نوزاد را طوری در آغوش بگیرید که شکمش به سمت آغوش شما باشد و صورتش مقابل صورت شما قرار گیرد تا به شکمش فشار وارد شود و آرام شود.

 • سعی کنید کودک آروغ بزند

سعی کنید کودک را وادار به آروغ زدن کنید. ممکن است ناراحتی کودک شما ناشی از گاز معده باشد که باعث درد و دل پیچه در او شود.

 • استفاده از قطره های ضد گاز

درباره قطره های ضد گاز برای کودک خود از پزشک او سؤال کنید. مطالعات نشان می دهد که کاهش گاز شکم ممکن است ناراحتی و گریه کودک را کاهش دهد. از پزشک متخصص اطفال درباره قطره های گاز بر پایه سایمتیکون که با شکستن حباب های گاز در شکم، علائم کودک را از بین می برد، سؤال کنید. اگر چه تحقیقات هنوز نشان نداده اند که این درمان به طور قطع به کولیک نوزادان کمک می کند، ولی ممکن است پزشک آن را برای کودک شما پیشنهاد دهد.

 • درمان با پروبیوتیک را در نظر بگیرید

قطره های پروبیوتیک ممکن است گریه های کولیکی را در بعضی از نوزادان مختل کند، احتمالاً به این دلیل که باعث کاهش مسائل شکمی می شوند (باکتری های پروبیوتیک به طور طبیعی در دستگاه گوارش رشد می کنند و به بهبود سلامت روده ها کمک می کنند). هنوز به طور قطع کارایی این قطره ها مشخص نشده است اما در مورد مصرف این داروها، با متخصص اطفال مشورت کنید.

 • تغذیه مادر

در صورت تغذیه نوزاد با شیر مادر، بررسی کنید مادر چه غذاهایی می خورد. با پزشک در مورد رژیم غذایی مادر که ممکن است باعث مسائل شکمی نوزاد شود، مانند سبزیجات (کلم، کلم گل کلم)، مرکبات یا غذاهای آلرژیک (لبنیات، سویا، گندم، تخم مرغ، بادام زمینی، مغزها، ماهی) صحبت کنید.

 • تغییر نوع شیر کودک

بعضی از انواع فرمول های شیر برای دستگاه های گوارش حساس بچه ها طراحی شده و یا حاوی شیر گاو نمی باشند. مطالعات نشان داده است که استفاده از فرمول های شیر هیدرولیز شده مخصوص، علائم کولیک را در بعضی از نوزادان کاهش می دهد. از فرمول هیدرولیز کازئین یا فرمول های جزئی هیدرولیز شده به عنوان درمان های کولیک استفاده می شوند ولی شواهد کافی برای آن ها هنوز وجود ندارد. حتماً قبل از تغییر نوع شیر کودک خود با پزشک مشورت کنید.

به یاد داشته باشید، هرگز نباید هر گونه داروی شیمیایی و یا گیاهی یا داروی دیگری بدون نظر پزشک متخصص اطفال، به کودک خود بدهید و همیشه قبل از ایجاد تغییرات عمده در رژیم غذایی کودک خود، با پزشک نوزاد خود صحبت کنید.

 • گریپ واتر

یک درمان طبیعی کولیک استفاده از قطره های گریپ واتر است. این قطره ها گیاهی است و از بی کربنات سدیم تشکیل شده است. بسکمک از والدین معتقدند که گریپ واتر برای درمان کولیک موثر است، اما هیچ مطالعه ای، اثربخشی آن را در کاهش علائم کولیک نشان نداده است. چون یک داروی گیاهی است دلیل بر امن بودن آن نیست، بنابراین همیشه قبل از مصرف آن برای کودک یا هر نوع داروی گیاهی دیگر با پزشک مشورت کنید.

سایر ترفندهای آرام بخش برای درمان کولیک نوزادان چیست؟

در آغوش دریافت

نه تنها در آغوش دریافت، نزدیکی فیزیکی به کودک، به او حس امنیت و آرامش می دهد و تا حدی در آرام کردن او مؤثر است.

قنداق کردن نوزاد

قنداق کردن نوزاد در یک پتو باعث گرمی او می شود. ترکیبی از گرما و احساس امنیت می تواند سبب آرام تر شدن کودک شود.

ایجاد نویز سفید

نویز سفید و یا صدای جاروبرقی، خشک کن یا صدای سشوار برای نوزاد می تواند آرامش بخش باشد (به یاد صداهای در رحم). حتی ممکن است مجبور شوید صدای نویز سفید را از فروشگاه ها خریداری کنید.

یک موسیقی آرامش بخش در محیط پخش کنید

گریه کودک ممکن است با آواز آرام یک لالایی یا سی دی موسیقی کلاسیک کمتر شود. بیشتر نوزادان از صداهای طبیعت یا صداهایی مانند گفتن ش لذت می برند. می توانید صداهای مختلف را برای یافتن علاقه کودک خود، آزمایش کنید.

از پستانک استفاده کنید

به نظر می رسد بعضی از نوزادان کولیکی می خواهند در همه حال شیر بخورند و این ممکن است به دلیل مکیدن غریزی باشد، نه به این دلیل که گرسنه هستند. بنابراین اگر کودک به اندازه کافی شیر خورده است، می توانید با یک پستانک نیاز مکیدن او را پاسخ دهید و از گریه های او بکاهید.

تغییر محیط

گاهی فقط یک تغییر مکان و رفتن به فضای باز می تواند موجب تغییر حالت کودک شود. جنبش و حرکت می تواند به آرام شدن کودک کمک کند. کودک خود را برای پیاده روی در کالسکه بگذارید و به بیرون بروید.

آیا باید کودکم را به دکتر ببرم؟

اگر گریه ها و فریادهای روزانه کودک شما به علت کولیک باشد، ایده خوبی است که شرایط کودک خود را با دکتر در میان بگذارید. پزشک علت کولیک نوزاد مانند ریفلاکس، عفونت یا حساسیت شیر شما را بررسی می کند و ممکن است چند ترفند تسکین دهنده به شما پیشنهاد دهد.

روش های کاهش اضطراب والدین در رابطه با کولیک نوزادان چیست؟

اگر چه ممکن است گریه های طولانی روزانه نوزاد، آسیبی به او نزند، قطعاً بر روی والدین تاثیر نامطلوب می گذارد. گوش دادن به فریاد کودک می تواند دلهره آور، ناراحت کننده و ناامید کننده باشد و عوارض فیزیکی و عاطفی داشته باشد. برای کاهش اضطراب ناشی از گریه های کولیکی نوزاد خود، موارد زیر را امتحان کنید.

مدت زمان نگهداری از نوزاد را تقسیم کنید

گاهی یک نیروی تازه می تواند موجب آرامش کودک و کاهش گریه های او شود. اگر دو ساعت در طول شبانه روز نوزاد دچار دردهای کولیکی و گریه های کولیکی می شود، وظیفه نگهداری و مراقبت از کودک در این مدت به طور مساوی بین دو نفر تقسیم شود.

استراحت کنید

پاسخ به گریه های نوزاد، تنها راه برای برقراری ارتباط با نوزاد است. اما برای والدین در طول این مدت، استراحت 10 تا 15 دقیقه ای صدمه ای به کودک وارد نمی کند.

صداها را تنظیم کنید

در بعضی از مواقع برای مدت کوتاهی از هدست یا هدفون استفاده کرده و یا به یک موسیقی گوش بدهید تا تاثیر صدای گریه کودک روی شما کمتر شود. البته این نباید به شکلی باشد که صدای نوزاد خود را به طور کامل یا برای مدت زمان طولانی نشنوید. ولی حداقل برای مدت کوتاهی گریه نوزادتان را با صدای آرامتری خواهید شنید.

از خویشاوندان خود کمک بگیرید

اگر در مراقبت از کودک خود خسته شدید و مضطرب هستید از همسر، مادر، دوست یا پرستار مطمئن کمک بگیرید.

سخن آخر خبرنگاران با پدر و مادرها...

باید توجه کنید که کولیک نوزاد با گذشت زمان بهبود می یابد. شما اولین چالش پدر و مادر بودن را داشته اید و باید با صبر و تحمل این چالش را پشت سر بگذارید. با پزشک نوزاد خود صحبت کنید و درباره روش های درمانی کولیک نوزادان، از او اطلاعات بگیرید.

برگرفته از: whattoexpect

منبع: setare.com
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 653

به "کولیک نوزادان: نشانه ها، علل و نکاتی برای والدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کولیک نوزادان: نشانه ها، علل و نکاتی برای والدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید