اعتبار یارانه ها افزایش پیدا می نماید؟

به گزارش مالزی ارزان، خبرنگاران : عضو هیات رئیسه مجلس گفت: در نشست هیات رئیسه با روسای کمیسیون های تخصصی برنامه بر این شد تا ردیف اعتباری مربوط به یارانه ها در بودجه سال آینده 400 میلیارد تومان افزایش پیدا کند.

اعتبار یارانه ها افزایش پیدا می نماید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فارس، حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در مجلس شورای اسلامی، گفت: در نشست امروز صبح اعضای هیأت رئیسه با رؤسای کمیسیون های تخصصی مجلس موضوع اصلاح ساختار بودجه مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

وی با بیان این که اعتبارات مربوط به تبصره 14 در بودجه امسال مبلغی معادل 250 میلیارد تومان است، اضافه نمود: در این جلسه بنا بر این شد تا خط اعتباری تبصره 14 که مربوط به یارانه هاست بودجه اش افزایش یابد و 400 میلیارد تومان دیگر در این بخش در بودجه سال آینده اختصاص یابد.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: موضوع دیگری که در جلسه امروز روی آن بحث شد موضوع شفافیت در بودجه به ویژه در خصوص منابع و مصارف شرکت های دولتی بود.

حاجی دلیگانی گفت: یکی از این شرکت ها که باید شفافیت در خصوص منابع و مصارف آن انجام گردد شرکت ملی نفت ایران است که در شرایط فعلی 2 میلیون و 200 هزار بشکه به پالایشگاه های داخلی می فروشد که تنها یک سوم از درآمدهای حاصل از این بخش در بودجه شفاف سازی شده و دوسوم آن شفاف سازی در خصوص آن انجام نشده است.

وی اضافه نمود: نفت فروخته شده به پالایشگاه های داخلی از سوی شرکت ملی نفت ایران معادل 90 درصد قیمت فوب خلیج فارس است و درآمد آن حدود 640 میلیارد تومان است که تنها 250 میلیارد تومان آن شفاف سازی شده و در تبصره 14 آمده است و مابقی آن هم باید در سال آینده در تبصره 14 لحاظ گردد.

عضو هیات رئیسه مجلس گفت: یکی از دیگر مسائلی که در جلسه امروز روی آن بحث شد بحث پالایشگاه های کوچک بود که در شرایط فعلی نفت و میعانات از سوی دولت به آنها فروخته نمی گردد و بنا شد تا این پالایشگاه ها نیز در سال آینده از سوی دولت نفت و میعانات را دریافت نمایند تا در جهت ایجاد اشتغال اقدام مثبتی اجرا شده باشد.

حاجی دلیگانی گفت: مسأله بعدی بحث ناهماهنگی های موجود در دولت بود که وظیفه ایجاد این هماهنگی ها مستقیما برعهده رئیس جمهور و معاون اول وی است. والا بخش های دیگر دولت اقدامات را انجام می دهند اما به دلیل عدم هماهنگی ما شاهد بروز مسائل هستیم.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال در بحث نهاده های دامی طبق گزارش بانک مرکزی 4.3 میلیارد دلار ارز 4 هزار و 200 تومانی برای این بخش تخصیص یافته که 50 درصد اعتباری است که برای این منظور در نظر گرفته شده است اما ما شاهد گرانی این نهاده ها در بازار هستیم.

عضو هیات رئیسه مجلس در خاتمه گفت: علاوه بر این، این بحث مطرح شد که یارانه مربوط به کالاهای اساسی به جای این که در اختیار واردنمایندگان قرار گیرد به دست خود مردم برسد تا از این که به دست عده ای سودجو برسد جلوگیری گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 455

به "اعتبار یارانه ها افزایش پیدا می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبار یارانه ها افزایش پیدا می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید