خبرنگاران وزیر ارشاد: مصممیم پرچم موسیقی را بالا نگه داریم

به گزارش مالزی ارزان، تهران- خبرنگاران- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حضور همه گروه های داخلی موسیقی در این دوره جشنواره موسیقی فجر و لزوم استفاده از فضای مجازی برای شرکت بخش بین الملل، گفت: مصمم به حفظ و بالا نگه داشتن پرچم موسیقی هستیم بنابر این از هیچ تلاش و اقدامی در ادامه جهت دریغ نخواهیم کرد.

خبرنگاران وزیر ارشاد: مصممیم پرچم موسیقی را بالا نگه داریم

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار فرهنگی خبرنگاران ، سیدعباس صالحی در بازدید از دبیرخانه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر اضافه کرد: به دلیل شرایط حاکم ناشی از ویروس کرونا امسال جشنواره موسیقی از بستر فضای مجازی بهره بسکمک می برد و این فضا می تواند به فرهنگ و اقتصاد حوزه موسیقی کمک کند.

وی ادامه داد: اوایل امسال به دلیل شیوع کرونا موضوع چگونگی جشنواره ها از جمله جشنواره های فجر مطرح شد و جلسات متعددی در این زمینه برگزار گشت که با شیوع کرونا شرایط خاصی پیش آمد و ابهامات و تردیدهای زیادی در این حوزه ایجاد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر نقش فرهنگ و هنر بر زندگی مردم، شرح داد: در زمان جنگ و دفاع مقدس و اوج جنگ و حملات دشمن جشنواره های فجر برگزار می شد و این علامت خوبی برای کشور بود و کشور را به فضای آرامش و اعتماد می کشاند که هنر در کشور همچنان زنده است. بنابراین با این نگاه که ایام کرونایی هم اگر سخت تر نباشد ولی بی شباهت به ایام جنگ نیست، صلاح ندانستیم جشنواره ها تعطیل شود.

جشنواره صرفا برای تهران نیست

صالحی با بیان اینکه در این جشنواره از تمام استان های کشور حضور داشته و دارند، ادامه داد: بر این اساس تکاپوی سراسری در کشور وجود دارد و این برگزاری صرفا مختص تهران نیست و هنرمندان از سراسر کشور در حال رقابت با یکدیگر هستند و این امر هم یکی از استدلال هایی بود که جشنواره های فجر از جمله موسیقی باید برگزار شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در برگزاری جشنواره های امسال البته چند دغدغه هم وجود داشت. چگونگی برگزاری آن از جمله این دغدغه ها بود اینکه به هر قیمتی برگزار نشود بلکه کیفیت و کمیت آن را در نظر داشته باشیم طوری که قابل دفاع باشد.

وی شرح داد: براساس گزارش های رسیده از جشنواره موسیقی فجر گروه هایی که در این دوره از جشنواره ثبت نام کرده اند از لحاظ تعداد سهم قابل توجهی دارند. بخش رقابتی جشنواره با عنوان جایزه باربد هم فضای خوبی برای جشنواره ایجاد می کند. مسابقه ترانه هم از دیگر بخش های جشنواره موسیقی فجر است که می تواند فضایی را ایجاد کند که بتوانیم در حوزه الگویی، نمونه های تاثیرگذاری باشیم و به معرفی و ترمیم مولف ترانه بپردازیم زیرا موسیقی کشور ما با کلام نسبت دارد و این جشنواره می تواند فرصت های خوبی را برای این مسابقه فراهم آورد.

تاکید بر حضور بخش بین الملل با استفاده از فضای مجازی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بخش بین الملل جشنواره موسیقی فجر را از دیگر دغدغه های برگزاری برشمرد و گفت: حوزه سازی جدید و قانع کردن افراد به روش جدید سخت است اما آثار موسیقی شرکت کننده های خارجی ضبط می شود و تلاش شده تا پرچم موسیقی حفظ شود.

وی تاکید کرد: حجم قابل توجهی از آثار موسیقی برای جشنواره موسیقی فجر در حال ضبط است و تجربه جدیدی را وارد فضای مجازی می کند و از این فضا به عنوان بستر مهم فرهنگی و اقتصادی برای جشنواره می توان بهره برد که نقطه عطف جشنواره امسال است.

کرونا برخی از اقدامات را تبدیل به تجربه اولیه کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کرونا برخی از اقدامات را تبدیل به تجربه اولیه کرد و بهره گیری از فضای مجازی منجر به کاهش هزینه ها می شود و می تواند در سال های آینده تغییراتی را پدید آورد.

صالحی ابراز امیدوارب کرد تا برگزاری این دوره از جشنواره موسیقی فجر پایه های جدیدی را برای موسیقی ایران و جشنواره ایجاد کند.

تشریح بخش های مختلف جشنواره موسیقی فجر

در بخشی از این بازدید مدیرکل دفتر موسیقی گزارشی از مجموعه اقدامات دبیرخانه سی و ششمین جشنواره موسقی فجر ارائه کرد.

محمد الهکمک گفت: این جشنواره در بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار می شود که اجرای گروه ها در بخش غیر رقابتی انجام می شود و در بخش رقابتی آلبوم های موسیقی ارزیابی می شوند.

وی ادامه داد: جایزه ترانه و جایزه موسیقی و رسانه نیز از بخش های دیگر جشنواره است که در جایزه ترانه بیش از چهار هزار ترانه ارزیابی می شود و در بخش موسیقی و رسانه 168 اثر به دبیرخانه این بخش ارسال شده و تلاش شده به موسیقی مقاومت در رسانه ها در این بخش توجه شود.

الهکمک در عین حال شرح داد: بخش پژوهش جشنواره نیز با همکاری رادیو گفت و گو برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به جایزه باربد در جشنواره موسیقی فجر ادامه داد: این بخش از جشنواره با توجه به اینکه دچار شرایط حاکم از شیوع کرونا هستیم می تواند منجر به ایجاد هیجان در جشنواره شود.

تلاش برای برگزاری جشنواره ای متفاوت

در بخش دیگری سیدمجتبی حسینی معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به شرایط سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر همکاران و هنرمندان برای برنامه ریزی این دوره از برگزاری تلاش بسکمک داشتند.

تاثیر جشنواره برای تقویت روحیه هنرمندان

حسن ریاحی دبیر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: امور جشنواره با آرامش در حال انجام است و خوب پیش رفته است.

وی اضافه کرد: در این دوره بخش رقابتی و جایزه باربد در جشنواره برگزار می شود و رقابت باعث افزایش شور در جشنواره شده است. برنامه های جشنواره با توجه به شرایط منظم پیش رفته و امیدواریم جشنواره برای تقویت روحیه هنرمندان موثر باشد.

رونمایی از پوستر جشنواره

در این بازدید اردوان جعفریان مسئول بخش بین الملل جشنواره موسیقی فجر نیز گزارشی از مجموعه اقدامات این بخش ارائه کرد.

در خاتمه پوستر سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر از سوی وزیر ارشاد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگاران، سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر در دو بخش رقابتی و غیر رقابتی برگزار خواهد شد. هیات انتخاب آثار و گروه ها در بخش رقابتی 148 آلبوم را در 15 جلسه ارزیابی و کاندیداهای هر بخش معرفی و اعلام می شود.

در بخش غیر رقابتی 100 گروه موسیقی در حوزه موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک و تلفیقی برای حضور در جشنواره از طریق فراخوان ثبت نام کردند که در مرحله نخست 61 گروه انتخاب شدند و در نهایت 10 گروه برای اجرا به جدول جشنواره راه یافتند.

با توجه به شرایط کرونا و اضافه شدن بخش رقابتی، جدول برنامه ها تغییرات اجرایی نسبت به جشنواره های قبل دارد.

با توجه به تقسیم بندی هیات انتخاب در هر بخش، 40 درصد گروه ها از بخش فراخوان و 60 درصد گروه ها با تایید هیات انتخاب به جشنواره دعوت شدند.

سی و ششمین جشنواره موسیقی 28 بهمن تا سوم اسفندماه برگزار می شود.

منبع: ایرنا
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 710

به "خبرنگاران وزیر ارشاد: مصممیم پرچم موسیقی را بالا نگه داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزیر ارشاد: مصممیم پرچم موسیقی را بالا نگه داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید