قالیباف: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است

به گزارش مالزی ارزان، رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه روح حاکم بر جامعه پزشکی روحی است که در جبهه ها دیدیم، گفت: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است و با آشفتگی مدیریتی در بخش هایی از کشور روبرو هستیم.

قالیباف: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است

به گزارش خبرنگاران، رئیس و معاونان سازمان نظام پزشکی امروز (سه شنبه، 28 مرداد) با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ملاقات و گفت و گو کردند.

قالیباف در این نشست با تبریک فرا رسیدن روز پزشک به جامعه پزشکی و کادر درمان، گفت: پزشکان در شرایط سخت بسیار تاثیرگذار هستند و برای نجات جان انسان ها، جان خود را به خطر می اندازند؛ در زمان جنگ مسائل و کمبودهایی را از نظر تجهیزات و امکانات داشتیم، اما خدمتی که جامعه پزشکی به تامین امنیت روحی و روانی رزمندگان کرد، هیچ بخش دیگری نتوانست این نقش را در جنگ ایفا نماید.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در حوزه کرونا، تصاویری را می بینیم که با رزمندگان مقایسه می شوند، اما بهتر است تصاویر فعلی با همان قشر رزمنده ای که در جنگ بودند مقایسه گردد؛ تصاویر زیبای زیادی از جامعه پزشکی در جنگ داریم که بی نظیر هستند.

وی ادامه داد: بسیاری فکر می کردند جامعه پزشکی مرفه و بی درد است، اما کرونا نشان داد پزشکان امروز همان پزشکانی هستند که در دهه 60 در زمان جنگ حضور داشتند و به کشور خدمت می کردند.

قالیباف با انتقاد از اینکه اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است، توضیح داد: در این رابطه مسائلی مانند بیمه و مدیریت و هزینه بیمارستان از یک طرف وجود دارد و بخش دیگر آن هم مردم هستند و باید در حوزه اقتصاد سلامت به این ابعاد پرداخته گردد؛ می طلبد اگر در این زمینه پیشنهادی برای برطرف مسائل وجود دارد، به مجلس منعکس گردد تا بتوان آنها را سامان داد، البته بخشی از مسائل مربوط به نوع مدیریت است و دچار آشفتگی مدیریتی در بخش هایی از کشور هستیم در واقع در بعضی موارد مشکل نبود امکانات و بودجه نیست. به عنوان مثال می توان به تعدد بیمه ها و صندوق های بازنشستگی اشاره نمود.

وجود عدم شفافیت و تضاد منافع در بخش های دولتی و سازمان های غیردولتی

وی با یادآوری اینکه عدم شفافیت و تضاد منافع، مسائل جدی در بخش های دولتی و سازمان های غیردولتی ایجاد نموده است، گفت: یک بخش این مسائل احتیاج به قانونگذاری و تنقیح و اصلاح قوانین دارد و امروز پس از 40 سال این نوع مدیریت پذیرفته شده نیست و نباید به این سبک عمل گردد و باید در حوزه تقنینی و نظارتی مسائل را به نوعی حل کرد و این موارد جزو دغدغه های ما در مجلس است.

قالیباف ادامه داد: نامه ای را به همه مراکز دولتی و غیردولتی ارسال و تاکید کردیم که مسائل را براساس اولویت به ما منعکس نمایند تا در برنامه 4 ساله مجلس آنها را مدنظر قرار دهیم.

ضرورت توجه به پیوست سلامت و در اولویت قرار دریافت موضوع پیشگیری

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت در اولویت قرار دریافت موضوع پیشگیری و بهداشت اضافه کرد: باید به پیوست سلامت در تمامی امور توجه گردد و مجموعه پزشکی آن را در جامعه به فرهنگ تبدیل نمایند و اگر در این رابطه احتیاج به وضع قانون داشته باشد، ما حمایت می کنیم و فرهنگ سازی در خصوص موضوع پیوست سلامت باید مورد توجه جدی قرار گیرد و یکی از ضروریات است.

همواره و در همه حال به جامعه پزشکی توجه نموده ام

وی یادآور شد: جامعه پزشکی بدون ایراد نیست و روح حاکم بر جامعه پزشکی روحی است که در جبهه ها دیدیم؛ همواره و در همه حال به جامعه پزشکی توجه نموده ام زیرا سلامت جامعه را دنبال می نمایند و امروز هم وظیفه خود می دانم از این صنف حمایت کنم.

قالیباف در رابطه با پیشنهاد رئیس سازمان نظام پزشکی مبنی بر ایجاد مرکز همایش های علمی گفت: در زمان حضورم در شهرداری ایجاد این مرکز مورد توجه نهاده شد، زیرا به توریسم، اقتصاد، منزلت و چهره بین المللی شهر یاری می نماید و می توان با همکاری سازمان نظام پزشکی، شهرداری و مجموعه پزشکی نسبت به انجام این کار اقدام کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مرکز همایش را باید با نگاه افق بلند ایجاد کرد و دغدغه ما هم ایجاد این مرکز است.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی در این نشست با بیان اینکه حرفه پزشکی حرفه ای بسیار سخت است، گفت: دانشجویان پزشکی باید دوره 7 ساله را بگذرانند و پس از طی 7 سال هم محدودیت هایی برای این رشته وجود دارد.

ضرورت عزم جدی برای حمایت از کادر درمانی

ظفرقندی با بیان اینکه بیش از 6 هزار پزشک مبتلا به کرونا و 160 پزشک بر اثر کرونا شهید شده اند، گفت: فداکاری های پزشکان زیاد است و پای کار ایستاده اند، می طلبد مانند زمان جنگ حمایت مناسبی از آنها گردد و به طور قطع اگر عزم ملی در دستگاه ها از جمله قوه مقننه برای حمایت و پشتیبانی از این قشر انجام نگردد، داستان کرونا ادامه خواهد داشت و ممکن است تداوم آن خسته شدن و عدم حضور پزشکان و کادر درمان را در پی داشته باشد.

کادر درمان خسته اند و کشش ندارند

وی توضیح داد: کادر درمان خسته اند و کشش ندارند و تقاضا داریم با تصویب قوانین حمایتی و فوری انگیزه هایی را در آنها ایجاد کرد و برای ادامه کار حمایت شوند؛ همچنین برطرف مسائل مربوط به اقتصاد سلامت باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در این حوزه روز به روز فاصله تورم و شرایط مالی با تعرفه ها و هزینه های تمام شده در حوزه خدمات سلامت بیشتر می گردد.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور یادآور شد: براساس بند 8 ماده یک قانون بیمه همگانی، قیمت تمام شده باید محاسبه گردد، اما سال هاست انجام نمی گردد و تقاضا داریم در شرایط کرونا حمایت ویژه ای از ما در رابطه با بحث بیمه و مسائل اقتصاد سلامت انجام و همچنین در خصوص ایجاد مرکز همایش های ملی بر اساس استانداردهای بین المللی حمایت های لازم انجام گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: malaysianet65.ir شناسه مطلب: 364

به "قالیباف: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید